Článek
Karrúbí se obrátil s požadavkem na bývalého prezidenta Akbara Rafsandžáního. Chce, aby jako předseda Rady odborníků o podezření informoval nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího.
V dopise mu píše: „Někteří ze zadržených při nepokojích potvrdili, že dívky byly sexuálně napadány s neobyčejnou brutalitou. Také mladí muži ve vazbě byli sexuálně napadeni takovým způsobem, že nyní trpí depresemi a dalšími psychickými a psychologickými problémy a dokonce nejsou ani schopni opustit domov.“
Karrúbí dodal, že lidí, kteří mu poskytli informace o sexuálním napadení, jsou v „citlivé pozici“. „I kdyby jen jedno z tvrzení bylo pravdivé, bylo by to tragédií pro islámskou republiku a mohlo by to očistit hříchy mnohých diktátorů včetně sesazeného šáha,“ dodal ještě v dopise.
Centrum pro zadržené bylo uzavřeno pro brutalitu
Ve čtvrtek policie potvrdila, že při zacházení s lidmi v centru pro zadržené Karizak, kde jich skončila většina, docházelo k brutalitám. V neděli byl šéf Karizaku odvolán a zatčen spolu se třemi strážci, kteří zadržované bili.
Ajatoláh Chamení už v červenci nařídil středisko uzavřít, protože selhalo při „ochraně práv zadržených“.
Při povolebních nepokojích, kterých se účastnily desítky tisíc demonstrantů, zahynuly dvě desítky lidí. Asi dvě stě z více než tisícovky zadržených je stále ve vazbě.
Volby z 12. června vyhrál už v prvním kole dosavadní konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho náskok nad opozicí byl tak velký, že to vzbudilo pochybnosti o regulérnosti voleb. Podle prognóz měl svést těsný souboj s opozicí.