Hlavní obsah

Íránská epidemie vražd ze cti. Obden je zabita jedna žena

4:02
4:02

Poslechněte si tento článek

Teherán

Každé dva dny se v Íránu stane obětí vraždy jedna žena. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo íránské rádio Farda, jež je součástí rádia Svobodná Evropa (RFE/RL). Takzvané „vraždy ze cti“ většinou vykoná právě ženám blízký rodinný příslušník, například manžel, otec nebo bratr. V loňském roce tak o život přišlo v zemi nejméně 133 žen a dívek, což je zásadní zvýšení oproti předchozím letům.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Na severozápadě Íránu byla koncem ledna svým otcem smrtelně pobodána sedmnáctiletá dívka. Jen pár dní na to se objevila zpráva, že jiná sedmnáctiletá dívka byla zastřelena svým otcem a bratrem, když držela v náručí své dítě, píše o příkladech těchto tragických případů RFE.

Tyto případy potvrzují trend, který loni zmapovalo rádio ve svém průzkumu. Podle něj v celém Íránu oproti předchozím letem roste násilí páchané na ženách jejich vlastními rodinnými příslušníky. Z přehledu nahlášených 133 případů za minulý rok vyplývá, že pouze tři vraždy žen byly spáchány osobami mimo jejich rodinný kruh.

Vraždy ze cti jsou případy, kdy se členka rodiny stane terčem útoku kvůli porušení společenských tradic nebo náboženských požadavků, které jsou v konzervativních společnostech považovány za zásadní. Rodinní příslušníci tak nabývají pocitu, že vraždou obnoví důstojnost ženy a zachrání pověst rodiny.

Syřan v Německu za bílého dne unesl 16letou dceru. Česká policie ho i s dívkou zadržela na letišti v Praze

Zahraniční

Íránský trestní zákoník například opravňuje tamní muže zabíjet za cizoložství. Případy, které zmiňuje rádio a nebo také mapuje projekt Stop Femicide Iran jasně vypovídají o tom, že smrt ženy čeká i v případě útěku z domova, například od násilnického manžela.

Většina případů vražd žen v Íránu je označena za „rodinné spory“. Podle průzkumu RFE bylo takto klasifikováno 51 ze 133 usmrcení. Podle nevládní organizace Iran Human Rights to zapadá do širšího trendu v Íránu, kdy se úřady snaží skrýt vraždy před oficiálními statistikami. Vraždy jsou falešně klasifikovány jako sebevraždy nebo nehody. Stejně tak znásilnění je často kategorizováno jako „obtěžování“, píše RFE.

Promenádoval se s její hlavou po městě

O stejnou problematiku šlo v i případech dvou žen, které íránská odnož rádia popisuje. Abdollahiová byla zabita 25. ledna kvůli přátelství s mužem. Zaghibiová zemřela 29. ledna rukou svého otce a bratra poté, co před dvěma lety utekla za účelem sňatku. V náručí držela své šestiměsíční dítě, když ji otec a bratr v jejím domě v Šúštaru šestnáctkrát střelili.

Světem také otřásl případ z roku 2022, kdy sedmnáctiletá Mona Hajdaríová opustila svého násilnického manžela a utekla do Turecka. Po nějaké době se vrátila zpět do země a její tehdejší manžel ji zavraždil. Po internetu pak kolovaly záběry, kde se muž promenáduje s její useknutou hlavou po městě. Hajdaríová byla v té době matkou tříletého dítěte.

Když se Mona vdávala, bylo jí dvanáct. Ochránci lidských práv v době hrůzného činu volali po reformě zákona na ochranu žen a ke zvýšení minimálního věku pro vstup žen do manželství. V Íránu je legálním věkem pro nevěsty dovršení devíti let, pro ženichy je to patnáct let.

V Íránu neexistují žádné oficiální statistiky o vraždách v rodině ale podle organizací na ochranu práv je počet případů domácího násilí v zemi až stokrát vyšší než ten oficiálně nahlášený.

Írán přitvrdil v kontrole zahalování žen

Blízký a Střední východ
Související témata:

Výběr článků

Načítám