Článek
„Tyto aktivity nicméně nevedly k možné výrobě, měly čistě vědecký charakter a nevedly k tomu, že íránští experti nabyli potřebných dovedností,“ cituje ze zprávy MAAE server BBC.
Většina aktivit směřujících k získání jaderné zbraně se podle MAAE datuje do roku 2003. Část prací ale probíhala i v roce 2009. Expertní zprávou se vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii bude zabývat v prosinci.
Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arakčí na zprávu MAAE reagoval prohlášením, že mírové účely jaderného programu jeho země „naopak prokazuje”.
Írán si s myšlenkou vyzbrojit se atomovou zbraní pohrával už v minulém století, konkrétně během války s Irákem, kterou vedl v letech 1980 až 1988. V říjnu letošního roku to přiznal tehdejší íránský prezident. Dodal také, že od návrhu bylo upuštěno a Teherán se k myšlence už nevrátil. [celá zpráva]
Klíčová dohoda
Argumentem, že íránský jaderný program má ryze civilní účely, odrážel Teherán v uplynulých letech podezření Izraele a Západu, že usiluje o nukleární zbraň. Nakonec se letos v létě podvolil tlaku a přistoupil na omezení svého programu. Mezinárodní společenství za to odvolá sankce vůči Íránu.
Írán ale v listopadu přibrzdil naplňování dohody, když oznámil, že zastavil demontáž centrifug. [celá zpráva]
Stalo se tak krátce poté, co íránský prezident Hasan Rúhání obdržel dopis, v němž si konzervativní zákonodárci stěžovali, že demontáž centrifug v rámci naplňování mezinárodní dohody probíhá příliš rychle.