Článek
Írán v sobotu večer vyslal na Izrael přes 300 dronů, střel s plochou dráhou letu i balistických raket. Izrael s pomocí spojenců, zejména USA a Velké Británie, 99 procent z nich sestřelil, drtivou většinu ještě mimo území Izraele.
Netanjahu sice nejprve prohlásil, že jakýkoliv útok proti Izraeli nezůstane bez odvety, Biden mu však řekl, že USA budou proti jakékoliv odvetě, a během delšího telefonátu podle listu The New York Times izraelského premiéra přesvědčil, aby od okamžité odvety upustil.
Mezi izraelskými představiteli během telefonátů s americkými partnery dlouho do noci na neděli bouřily emoce. Izraelský tlak na odvetnou operaci byl podle The New York Times velmi silný.
Biden a jeho tým v naději, že se podaří vyhnout další eskalaci vedoucí k rozšíření války na Blízkém východě, ale nakonec izraelskému premiérovi vysvětlili, že úspěšná obrana Izraele proti íránským náletům představuje velké strategické vítězství, které nemusí vyžadovat další kolo odvetných opatření, uvedl list The New York Times.
Ganc navíc podle webu The Times of Israel také oznámil, že Izrael v budoucnu hodlá vytvořit „koalici proti íránské hrozbě“, což už probíral v telefonátu s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou. Ministr obrany Jo’av Galant pak řekl, že Izrael „má šanci vytvořit strategickou koalici“. Další politici včetně krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira ovšem volali po rychlé a rázné odpovědi, ale neuspěli.
Írán vyslal na Izrael během noci na neděli více než 300 dronů, střel s plochou dráhou letu i balistických střel. Íránské revoluční gardy uvedly, že je to odpověď na izraelský útok na konzulát v Damašku z 1. dubna. Je to poprvé v historii, kdy útočil Írán na Izrael přímo ze svého území. Podle íránského zastoupení při OSN je tímto věc uzavřená.
Drony a další střely nad Izrael dorazily kolem 2:00 místního času (1:00 SELČ), po celé zemi se rozezněly sirény. Zasahovaly nejen izraelské systémy protivzdušné obrany, ale i stíhačky USA, Velké Británie a Jordánska.