Hlavní obsah

Írán zahájil manévry, nasadil do nich stará francouzská a americká letadla

Teherán

Írán zahájil v neděli u Hormuzského průlivu rozsáhlé cvičení zaměřené na protivzdušnou ochranu i výsadkové akce. Otestoval své protiletadlové střely. Do vzduchu vzlétla i letadla, kromě jednoho z F-4 Phantomů, dodaných zemi ze Spojených států už v sedmdesátých letech, bylo možné sledovat i původně irácké Mirage F-1.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Íránu začaly každoroční vojenské manévryVideo: AP

Článek

Francouzské Mirage F1 získal Írán během americké invaze do Iráku v roce 2003, když s nimi iráčtí piloti ulétli do Íránu, aby je Američané nemohli zničit. Na záběrech jsou vidět dva stroje v hangáru, z nichž jeden dvousedadlový F-1BQ vzlétá a pak manévruje nad mořem. Írán by měl mít více než desítku těchto strojů v různých verzích.

Ve vzduchu byl vidět i jeden F-4E Phantom, které dodali do Íránu ještě za vlády šáhinšáha Rézy Páhlavího Američané. I při nácviku výsadku byly vidět americké stroje - letité vrtulníky SH-3 Sea King, které používá íránské námořnictvo.

Írán také nacvičoval obojživelný výsadek a do manévrů se zapojily také lodě.

Hormuzským průlivem proudí asi 20 procent světových dodávek ropy.

Manévry před jednáními

Manévry se konají ani ne měsíc před obnovením rozhovorů o íránském jaderném programu, připomenula agentura AP.

USA se vrátí k jaderné dohodě s Íránem, ten ji musí plnit

Blízký a Střední východ

USA daly najevo ochotu vrátit se k dohodě z roku 2016, ovšem poté, co ji Washington jednostranně vypověděl, Írán přestal dodržovat ustanovení, obohacoval nejen větší množství uranu, než měl povoleno, ale také na vyšší stupeň - místo na 3,67 procenta, tak na cca 20 procent.

Má ho asi 210 kg. Na výrobu jaderné bomby je ale potřeba uran obohacený na více než 90 procent.

Související témata:

Výběr článků

Načítám