Článek
Šáhid 107, nový, dva a půl metru dlouhý bezpilotník s rozpětím křídel tři metry a doletem až 1500 kilometrů, může fungovat jako útočný či průzkumný dron a lze jej odpalovat z vozidel.
Podle Sky News má být vybaven vysílačem pro živé vysílání záběrů instalovaných kamer, který mu poskytuje schopnost vyhledávat a identifikovat cíle, jako jsou americké a britské salvové raketomety a další moderní zbraňové systémy, které používá ukrajinská armáda.
Írán už podle stanice prodal Rusku „několik kusů“ nejnovějších šáhidů, přičemž hodnota obchodu se odhaduje na více než dva miliony dolarů (44,8 milionu korun).
Ruská montovna se má činit
Podle stanice Sky News velení ukrajinské armády nedělá vrásky jen nový dron, ale také skutečnost, že Rusové už mají v Tatarstánu vlastní montovnu dronů Šáhid-126, které v bojích na Ukrajině nejvíce používají.
„Do září 2025 by měla mít kapacitu kolem 4000 kusů ročně,“ uvedl podle stanice ukrajinský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.
Vedle dronů hodlá Írán poskytnout Rusku také balistické střely s dosahem více než 300 kilometrů.
Mohou s poměrně velkou přesností zasáhnout cíle po celé Ukrajině a platí na ně pouze americký protiraketový systém Patriot. Těchto systémů ale Ukrajina nemá dost, uvedl Sky News.
Podle Fabiana Hinze z think-tanku Institutu strategických studií (IISS) Teherán může Moskvě nabídnout také taktické střely kratšího doletu Ababil či balistické rakety Fateh. I ty mohou nepříjemně zaměstnat ukrajinskou protileteckou obranu.