Článek
Krok bude mít na Írán velký dopad. Především nebude moci přijímat platby za prodávanou ropu. Íránci v zahraničí také nebudou moci finančně podporovat své příbuzné, kterým posílali peníze.
Člen výkonného výboru Íránské obchodní rady v Dubaji Morteza Masumazadeh upozornil, že krok bude mít pro Írán takřka fatální důsledky: „Jestliže íránské banky si nemohou vyměňovat platby s bankami po celém světě, tak to způsobí zhroucení mnoha bankovních vazeb a obchodních vztahů.“
SWIFT drží pohromadě mezinárodní finanční systém
Většina bankovních operací na světě prochází právě přes systém SWIFT (Společnost pro světovou mezibankovní finanční telekomunikaci), který má sídlo v Belgii. Ten je označován za tmel, který drží pohromadě mezinárodní finanční systém. K loňskému lednu systém propojoval více než 9500 finančních institucí ve 210 zemích a oblastech. Denně zprostředkoval přes 17 miliónů převodů. K loňskému únoru vlastnily íránské banky a další instituce 675 unikátních SWIFT kódů.
Výkonný ředitel SWIFT Lazaro Campos uvedl: „Odpojení bank je výjimečným a bezprecedentním krokem pro SWIFT. Je to přímý důsledek mezinárodní multilaterální akce s cílem zesílit finanční sankce proti Íránu.“
SWIFT byl pod tlakem, že dosud nereagoval na sankce vyhlašované vůči íránským bankám od roku 2007. [celá zpráva]
Teherán se připravuje
Na konci února dubajská Noor Islamic Bank kvůli plánu odpojení Íránu od systému kódů SWIFT ukončila spolupráci s íránskými bankovními ústavy. Spojené arabské emiráty již přestaly přijímat íránské rialy. I to zkomplikovalo Teheránu přístup k valutám.
Írán oznámil, že je ochoten ropu prodávat nejen za dolary, ale i za jiné měny a nechá si ji platit i zlatem. [celá zpráva]