Článek
„Operace Bouře Al-Aksá byla součástí odvety Osy odporu proti sionistům kvůli mučednické smrti Kásíma Sulejmáního,“ citovala íránská agentura IRNA mluvčího Íránských revolučních gard Ramzana Šarífa.
„Hamás popírá pravdivost poznámek mluvčího islámských Íránských revolučních gard brigádního generála Ramzana Šarífa ohledně operace Bouře Al-Aksá a jejích motivů,“ reagovalo pak podle izraelského webu Jerusalem Post obratem palestinské teroristické hnutí. To za důvod operace označilo primárně „nebezpečí“ ohrožující jeruzalémskou mešitu Al-Aksá.
Při izraelském úderu byl v Sýrii zabit představitel íránských revolučních gard
„Také potvrzujeme, že všechny činy palestinského odporu jsou reakcí na sionistickou okupaci a její pokračující agresi proti našemu lidu a našim svatým místům,“ dodal Hamás.
Teroristé si pomoc Teheránu dříve chválili
Paradoxem je, že dříve to byl naopak Hamás, který poukazoval na pomoc Íránu s říjnovým masakrem, zatímco Teherán to odmítal. „Tato operace je spontánním hnutím odbojových skupin a palestinského utlačovaného lidu,“ reagoval podle agentury Reuters krátce po krveprolití v Izraeli mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání.
Mluvčí Hamásu Ghazí Hamád tehdy naopak mluvil o přímé pomoci Íránu. „Je to důvod k hrdosti,“ komentoval to podle BBC.
Ozbrojenci Hamásu při útoku na jih Izraele 7. října zabili zhruba 1200 lidí, dalších zhruba 240 lidí odvlekli do Pásma Gazy. Při izraelské operaci v Pásmu Gazy přišlo o život již téměř 21 tisíc lidí a dalších zhruba 55 tisíc osob utrpělo zranění, tvrdí palestinské úřady řízené Hamásem.
Sulejmání byl zabit raketovým útokem bezpilotního letadla Spojených států amerických v blízkosti letiště v iráckém Bagdádu krátce po příletu ze Sýrie. Šaríf ve většině svého prohlášení mluvil především o pondělním atentátu na představitele íránských gard Rázího Músávího v syrském Damašku. Tamní média z útoku viní Izrael, ten věc odmítl komentovat.