Článek
Naderi ještě před výzvou na síti X, aby se Írán soustředil na test jaderné zbraně, uváděl, že by si měl Írán vybudovat jaderný arzenál pro odstrašení svých nepřátel. Íránu v minulých týdnech uštědřil Izrael tvrdý úder v odvetě za íránské ostřelování raketami.
Naderiho hlas není ojedinělý, i další významní íránští představitelé volají, aby nejvyšší vůdce země, ajatolláh Alí Chameneí, zrušil fatvu zakazující výrobu a užití jaderných zbraní, kterou vydal v roce 2003.
Írán už nyní svůj jaderný program rozšiřuje. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v listopadu informovala, že Írán pokračuje v rozvoji svého jaderného programu za hranicemi vytyčenými dohodou o jeho omezení, ke které se Teherán zavázal.
MAAE 29. listopadu informovala, že země rozšířila svoje kapacity na obohacování uranu. Namontovala dalších více než 6000 centrifug do jaderných zařízení Fordow a Natanz. Některé z nich už spustila.
Íránské uznání Asadova pádu
Uznání pádu Asadovy vlády je patrné z vyjádření íránského ministerstva zahraničí, které uvedlo, že by si syrský lid měl rozhodnout o své budoucnosti bez zahraničního vměšování. Do procesu by se měly zapojit „všechny vlivné strany“, které by měly „pomoci zajistit bezpečnost a stabilitu Sýrie“. Podobně se vyjádřil i íránský prezident Masúd Pezeškján.
Íránské revoluční gardy uvedly, že „přijaly pád Asadova režimu“.