Článek
„Samotný fakt, že úřady v Teheránu dosud nevydaly oficiální prohlášení o jeho stavu, přiživuje fámy a podezření, že mohl být skutečně zraněn,“ uvedl Channel 12. Mlčení úřadů je podle něj v takovém případě neobvyklé.
Kanál připomněl, že New York Times s odkazem na tři oficiální zdroje z Íránu uvedl, že Ghání minulý týden skutečně dorazil do Bejrútu.
„V Libanonu prověřují, zda byl Ghání zasažen při jednom z bombových útoků v Bejrútu,“ napsal Channel 12.
FOTO: Trosky budov v Bejrútu po izraelských náletech
Íránský zpravodajský web Tabanak podle Channelu 12 v sobotu kritizoval postup úřadů: „Veřejné mínění čeká na zprávu, že je náš generál naživu a v dobrém zdraví.“ Další zpravodajský web si pospíšil se zveřejněním dlouhé biografie o Gháního životě a práci.
Íránská vláda se pak pokusila rozptýlit obavy o život velitele elitního expedičního sboru revolučních gard prohlášením na sociálních sítích dostupných v Íránu, kde uvedla, že „náš milovaný Hadždž Ismáíl Ghání se těší perfektnímu zdraví. Nenechte se zmást mediálními hrami nepřítele, který šíří lži o jeho slabosti.“ Své tvrzení ale nedoložila žádným důkazem.
Podle New York Times přijel Ghání do Libanonu, aby se setkal s vysokými představiteli šíitského teroristického hnutí Hizballáh a pomohl jim vypořádat se s těžkými údery, které organizaci zasadily jednotky izraelské armády.
„Naposledy byl viděn na veřejnosti v neděli při návštěvě, která byla zdokumentována a zveřejněna v médiích v Íránu,“ uvedl Channel 12 s tím, že ale nebyl spatřen ani na vysoce medializované páteční veřejné modlitbě íránského duchovního vůdce ajatolláha Alí Chameneího.
Íránský ajatolláh Chameneí po pěti letech vede mimořádnou veřejnou modlitbu
V neděli se pak podle saúdskoarabské stanice Al-Arabíja objevila informace, že Ghání je v Teheránu, kde je vyslýchán v souvislosti s podezřením, že v jeho okolí došlo k závažnému úniku informací, které využila izraelská rozvědka.
Sedmašedesátiletý Ghání je velitelem jednotek Kuds od roku 2020, kdy nahradil Kásema Solejmáního, který byl zabit 3. ledna téhož roku při útoku amerického bezpilotního letounu u letiště v iráckém Bagdádu.
Situace v Libanonu prudce eskalovala v polovině září po explozích tisíců komunikačních zařízení využívaných Hizballáhem a po následném rozsáhlém izraelském bombardování libanonských pozic Hizballáhu, při němž bylo zabito mnoho členů vedení tohoto hnutí včetně jeho vůdce Hasana Nasralláha.
V sobotu se objevila zpráva, že je nezvěstný i jeho možný nástupce Hášim Safíjuddín. Podle některých informací měl být Ghání právě s ním.
V pondělí izraelská armáda zahájila pozemní operaci na jihu Libanonu s tím, že jde o „omezenou, lokalizovanou a cílenou“ akci ve snaze zničit působiště teroristického hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud ostřeluje sever Izraele. Akci podporují izraelské vzdušné síly a dělostřelectvo, bombardují zejména jižní předměstí Bejrútu.