Článek
Teherán dlouhodobě tvrdí, že usiluje o výrobu vlastního jaderného paliva pro provoz budoucích atomových elektráren. Podle stupně obohacení uranu může být ovšem produkt použitelný i k sestavení jaderné bomby. Toho se obává Západ, který proto íránský jaderný program kritizuje a prosadil prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN proti Íránu v prosinci sankce.
Írán loni postupně rozjel výrobu jaderného paliva pomocí dvou soustav po 164 centrifugách v Natanzu. Proces umísťování tisíců odstředivek a jejich zapojování do výrobního procesu však podle odborníků zabere ještě mnoho měsíců.
Rada bezpečnosti OSN loni v prosinci rozhodla rezolucí zakázat Íránu obchod s jadernými materiály a balistickými střelami. Rezoluce vyzývá Teherán, aby ukončil obohacování uranu a aby zastavil vývoj veškerých technologií, které jsou využitelné při výrobě atomových zbraní.
Írán ale trvá na tom, že účel jeho nukleárních aktivit je mírový a že tyto aktivity jsou zaměřeny jenom na energetický průmysl. Hodlá postavit zhruba 20 jaderných elektráren a nechce se spoléhat na dovoz obohacovaného uranu ze zahraničí.
Šéf ruské bezpečnostní rady Igor Ivanov hodlá v neděli navštívit Teherán, kde má jednat s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Bližší podrobnosti o předmětu schůzky nebyly prozrazeny.