Článek
Oznámení přišlo v době, kdy se na sociálních sítích objevují záběry a snímky činitelů, kteří u žen tvrdě vymáhají nošení hidžábu předepsaným způsobem, podotkla Američany financovaná íránská služba Radia Svoboda.
„Respektování pravidel ohledně nošení šátku není pro íránské ženy jen náboženská, ale i politická a právní povinnost,“ řekl podle německé agentury DPA íránský prezident Ebráhím Raísí s tím, že přísnější vynucování těchto pravidel musí pokračovat.
Ženám v Íránu bude za porušení pravidel oblékání hrozit až desetileté vězení
Zatímco íránské ministerstvo vnitra se vehementně postavilo do čela této iniciativy, někteří umírněnější zákonodárci, a dokonce i část silně islamistických sil v zemi přínosnost akce Núr zpochybňují, podotýká Radio Svoboda. Odpůrci opatření podle něj vesměs argumentují, že represe nepomáhají vnitřní soudružnosti íránské společnosti v době, kdy v regionu panuje citelné mezinárodní napětí.
ویدیوهای رسیده از تهران نشان میدهد روز شنبه ۲۵ فروردینماه ماموران گشت ارشاد در فلکه اول تهرانپارس زنان را به دلیل اجبار در حجاب به زور بازداشت کرده و سوار خودروهای خود میکنند pic.twitter.com/5fIMLIH2cA
— ايران اينترنشنال (@IranIntl) April 13, 2024
Na zpřísnění represí reagovala i Narghís Mohammadiová, vězněná laureátka Nobelovy ceny míru. „Dnes autoritářská teokracie rozpoutala plnohodnotnou válku proti všem ženám na všech ulicích země, ne z pozice moci, ale z pozice zoufalství,“ objevilo se na stránce nadace, která je s aktivistkou spojována. Svůj vzkaz Mohammadiová propašovala přes spolupracovníky z teheránské věznice Evín. V neděli byla do věznice přivezena novinářka Dina Ghalibafová, která byla zatčena v rámci aktuálních represí. Podle Mohammadiové na ní byly patrné známky bití a sexuálního násilí.
WATCH:
— Nioh Berg ♛ ✡︎ אסתר (@NiohBerg) April 18, 2024
A man in Iran was caught filming women not wearing the hijab, and was rightfully humiliated.
He would have passed the footage on to the "morality police" if he had been successful.
pic.twitter.com/sgW1oHohfy
Mezitím exilový web Iran International informoval o stávce studentů na teheránské Amirkabirově technické univerzitě poté, co mravnostní policie více než dvěma stovkám studentek v neděli zakázala vstup do školního kampusu s tím, že jsou nevhodně oblečené. Podobným problémům podle webu čelily studentky i na dalších univerzitách v zemi.
Amirkabir University; Students are not admitted to the university because of the type of clothing:
— Alex Kennedy (@therealmindman) April 20, 2024
+ One of the students is wearing a lab coat that they don't let go.
❤️ 📰 pic.twitter.com/tAo0f6LMHz
Obrovské celostátní protesty proti nošení hidžábu vypukly v Íránu v září 2022 po smrti mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela ve vězení poté, co byla na ulici zadržena kvůli nerespektování státem požadovaných pravidel oblékání. Při protestech, které místy přerostly v násilné střety, zemřelo více než 500 lidí a další tisíce byly zatčeny, přičemž několik lidí bylo popraveno. Poté, co množství zejména mladých íránských žen pravidla oblékání příliš nedodržovalo, začaly loni v červenci posílené hlídky náboženské policie restrikce opět více vynucovat.