Článek
Teherán před časem tvrdil, že se americký „pekelný oheň“ dostal do Íránu jako válečná trofej. Byl prý totiž součástí výzbroje amerických dronů MQ-9 sestřelených nad Sýrií a částí Jemenu ovládané šíitskými rebely z kmene Húsíů. Američané se k tvrzení Teheránu oficiálně nikdy nevyjádřili.
Írán úspěšně zkopíroval verzi AGM-114, protitankovou střelu dlouhého dosahu, v základním provedení. Ta slouží americké armádě podle webu The Defence Post od 80. let minulého století. Byla vyvinuta v různých variantách: o délce 163 až 180 centimetrů a průměru 18 centimetrů, hmotnosti 45 až 49 kilogramů s hlavicí osm až devět kilogramů a dostřelem kolem osmi kilometrů.
Qaem 114(Ghaem 114) is Iranian air-to-surface missile,it is copy of the American-made AGM-114 Hellfire. pic.twitter.com/Aj10fvl5ib
— IranMilitaryNews (@IranMilitaryNet) November 3, 2023
Protitanková střela Hellfire byla vyvinuta speciálně pro výzbroj bitevních vrtulníků. Laserový senzor střely, kterým je AGM-114 opatřena, vyvinula firma Martin Marietta (dnes Lockheed Martin). První studie střely vznikly už v roce 1970, americká armáda ji začala využívat v roce 1985.
AGM-114 mají ve výzbroji především vrtulníky, například bitevní AH64 Apache a bezpilotníky MQ-1 Predator.
Teroristy v Sýrii rozsekala nová nindža střela
Íránci svůj Qaem-114 „rozpracovali“ jako protilodní střelu odpalovanou z menších vysokorychlostních člunů. Podle serveru bulgarianmilitary.com ale mají také ambice zkopírovat střelu Hellfire AGM-114R9X, které se říká „Nindža bomba“.
Na rozdíl od základní verze střel Hellfire nemá konvenční výbušnou hlavici, ale pouze kinetickou, doplněnou o čtyři až šest speciálních výklopných ostrých čepelí, které se „aktivují“ před dopadem střely na cíl. „Nindža bomby“ tak jsou určeny k likvidaci osob v autě nebo v jedné místnosti a nemají ohrozit nikoho v okolí.