Článek
Oznámení o nových lodích se objevilo během vojenských cvičení u pobřeží ostrova Abú Músa ležícího u Hormuzského průlivu.
Jedná se o jeden ze tří ostrovů v oblasti, které jsou pod íránskou kontrolou. Jak ale připomněla agentura Reuters, to však zpochybňují Spojené arabské emiráty.
Agentura Tasním další podrobnosti o raketách nesdělila. Citovala ale jednoho z velitelů, který hovořil o nutnosti ostrovy chránit.
Bělorusko chce blízko ukrajinských hranic vyrábět íránské drony Šahíd
„Ostrovy v Perském zálivu jsou součástí íránské cti a my je budeme bránit,“ řekl velitel námořnictva Revolučních gard Alírezá Tangsírí.
„Perský záliv patří všem zemím v regionu. Tyto státy musí být velmi obezřetné a zabránit tomu, aby se dostaly do spiknutí a rozkladných plánů zemí, které do regionu nepatří,“ dodal.
Minulý měsíc Spojené státy vyslaly na Blízký východ další stíhací letouny F-35 a F-16 spolu s válečnou lodí ve snaze monitorovat a chránit vodní cesty. Učinily tak v reakci na dva neúspěšné a jeden úspěšný pokus Íránu zabavit v Perském zálivu nákladní plavidla.
„V reakci na řadu nedávných znepokojivých událostí v Hormuzském průlivu ministr obrany nařídil vyslání torpédoborce USS Thomas Hudner, stíhaček F-35 a F-16 do oblasti odpovědnosti Centrálního velitelství USA, aby bránily americké zájmy a zajistily svobodu plavby v regionu,“ uvedla v polovině července Sabrina Singhová, zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu.
Deník The Guardian uvedl, že nasazení stíhaček a torpédoborce poskytne obchodním lodím potřebné vzdušné krytí a zvýší viditelnost a přítomnost americké armády, což má Írán od podobných aktivit odradit.