Hlavní obsah

Írán pracuje na urychlení vývoje atomové bomby

4:21
4:21

Poslechněte si tento článek

V Íránu utajený tým vědců zkoumá možnosti, jak se rychleji dostat k jaderné zbrani, i když by měla být méně dokonalá. Uvedl to americký list The New York Times s odvoláním na současné i bývalé představitele americké administrativy obeznámené se zjištěními tajných služeb. Íránský prezident přitom dává najevo, že chce vyjednat novou dohodu o jaderném programu, a upíná se k výměně americké administrativy.

Foto: Profimedia.cz

Íránské jaderné zařízení v Natanzu

Článek

Zpravodajské služby varují, že íránští jaderní specialisté hledají cesty, jak se rychleji dostat k jaderné zbrani, kdyby se pro její získání rozhodlo íránské vedení. Informace o snahách utajené skupiny íránských vědců získaly tajné služby v posledním měsíci vlády Joea Bidena, napsal list The New York Times.

Íránský ajatolláh Chameneí zatím o získání jaderné zbraně nerozhodl, ale íránské ozbrojené síly to zvažují. Hledají způsob, jak odstrašit Izrael a Spojené státy poté, co jejich spojenci z Hamásu a Hizballáhu byli decimováni a ukázalo se, že íránské rakety nedokázaly ve velkém proniknout přes izraelskou a americkou protiraketovou obranu.

Uranu je dost na čtyři bomby

Írán má nyní dost 60procentního obohaceného uranu, minimálně na výrobu čtyř bomb. Začal ho produkovat poté, co Donald Trump odstoupil od dohody o  íránském jaderném programu. Obohatit dále tento uran na 90 procent potřebných pro výrobu jaderné zbraně by bylo otázkou dnů, protože Írán v posledních letech zvětšoval své kapacity na obohacování uranu.

Ani uran obohacený na 90 procent sám o sobě nestačí. Je potřeba z něj vytvořit hlavici, která se dá namontovat na balistickou raketu. Američtí experti dlouhodobě uvádějí, že by na to Írán potřeboval 18 měsíců, někteří izraelští mluví o dvou letech. S miniaturizací hlavic se dlouhodobě potýkala i KLDR.

Roli hraje čas

Dva roky jsou dlouhá doba. Íránci vědí, že jejich práce na jaderné zbrani by se tak dlouho nedala utajit. Mezinárodní agentura pro atomovou energii stále provádí omezené kontroly v íránských jaderných zařízeních. Izrael a USA přitom varovaly, že pokud by Írán obohatil uran na 90 procent, podniknou vojenskou akci.

Írán proto hledá možnost, jak výrobu jaderné zbraně uspíšit. Američtí představitelé si jsou jisti, že Írán už má znalosti, jak vyrobit jadernou bombu staršího typu, o které dříve uvažoval. Plány zřejmě získal od otce pákistánské jaderné bomby Abdula Kádira Chána. Taková bomba ale není miniaturizovaná, aby se dala použít v hlavici balistické rakety a není také tak spolehlivá jako modernější verze.

Podle amerických expertů by se nedala použít k útoku na Izrael, mohla by však sloužit k odstrašení, aby se Írán nestal terčem útoku.

Paralelní režimy v Íránu

Vývoj může být připravován navzdory tomu, že íránský prezident Masúd Pezeškján dává najevo, že bych chtěl vyjednat novou dohodu o íránském jaderném programu, protože Američany uplatněné sankce na zemi tvrdě dopadají.

„Prezident Pezeškján a íránské ministerstvo zahraničí zřejmě nemají žádné znalosti o jaderných záměrech režimu,“ uvedl expert na Írán Karim Sadžapúr z Carnegieho centra pro posílení mezinárodního míru.

„Islámská republika má dlouhou dobu dva paralelní režimy. Je tam hluboká struktura vojenských a zpravodajských služeb informujících Chameního. Dohlíží na jaderný program a regionální spojence, kteří dostávají za úkol brát rukojmí a zabíjet,“ dodal oborník. Přiblížil i druhou větev struktury: „Pak jsou v Íránu politici a diplomaté, kteří mají oprávnění hovořit se západními představiteli a médii, ale mají minimální nebo žádné vědomosti o těchto znalostech.“

Trump zvažuje preventivní úder na Teherán

Blízký a Střední východ

Írán se musí soustředit na jaderné zbraně, vyzývá tamní vlivný poslanec

Blízký a Střední východ
Související témata:
Jaderná dohoda

Výběr článků

Načítám