Článek
Madžíd Kazemí, Sále Mírhašemí a Saíd Jákúbí podle úřadů zabili v listopadu při celonárodních protestech v Isfahánu policistu a dva členy polovojenské skupiny. Podle skupin na ochranu lidských práv byli všichni tři popravení mučeni, donuceni k přiznání v televizním přenosu a byl jim odepřen řádný soudní proces, píše agentura AP.
Proti popravě už několik dní v Isfahánu a dalších městech protestují lidé v ulicích. Ještě ve čtvrtek úřady uvedly, že zprávy o plánované popravě jsou nepravdivé, uvedla Íránská Národní rada odporu (NCRI). Opak však naznačovala pozvánka pro rodiny odsouzených k „poslední návštěvě“, píše NCRI.
Země loni popravila 582 lidí
Ochránci lidských práv nedávno upozornili na to, že loni poprav v Íránu přibylo o 75 procent a bylo jich nejvíce od roku 2015. Íránským úřadům podle nich jde o šíření strachu mezi účastníky protestů proti příliš rigidním náboženským pravidlům a teokratické vládě, které se v zemi rozhořely loni na podzim.
Na popravišti loni v Íránu skončilo nejméně 582 lidí. Kvůli brutálnímu postupu vůči demonstrantům byl Írán v prosinci také vyloučen ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women).
Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září původně kvůli potlačování práv žen a dívek, posléze přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979. Zažehla je smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.