Článek
Protože Američané od dohody, kterou kromě USA a Íránu podepsaly také Francie, Velká Británie, Rusko, Čína a Německo, roku 2018 odstoupili a zavedli proti Íránu sankce, začal Teherán dokument v roce 2019 vypovídat také. Postupně obnovil nadlimitní obohacování uranu a dělá si také jeho nepovolené zásoby. O chystaném omezení spolupráce s MAAE informoval Írán s předstihem.
Jaderného fyzika zabila tunu vážící zbraň. Špioni Mosadu ji po kusech pašovali do Íránu osm měsíců
Teherán doufá, že se nová americká administrativa prezidenta Joea Bidena k dohodě vrátí a zruší sankce, takže ji potom bude znovu dodržovat také Írán. USA ale trvají na tom, že první krok musí učinit Írán a musí se vrátit k jednacímu stolu. Podle Teheránu je ale nezbytné nejprve zrušení protiíránských sankcí.
Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Teherán nikdy neusiloval o jadernou zbraň, ale pokud by ji chtěl, nikdo mu v tom nemůže zabránit. Podle nejvyššího duchovního Írán bude moci také obohacovat uran na 60 procent, pokud to bude zapotřebí.
USA jsou ochotny se vrátit k jaderné dohodě s Íránem
V lednu Írán oznámil, že ve svém jaderném závodě Fordo začal s obohacováním uranu až na 20 procent, čehož dosahoval před podepsáním dohody. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent.