Článek
Nové informace se měly týkat zařízení v Araku, kde je v provozu podle izraelských informací těžkovodní jaderný reaktor. Írán rovněž buduje jadernou elektrárnu v Búšehru, kde dokončil výstavbu prvního reaktoru a v níž odborníci údajně dokážou obohacovat uran použitelný k výrobě jaderné bomby.
Aškenazi ovšem dodal, že Izrael nadále upřednostňuje zastavení íránského jaderného programu diplomatickým tlakem Západu.
Generálova návštěva USA se odehrála v době, kdy experti z Centra pro strategická a mezinárodní studia zveřejnili zprávu, že Izrael by mohl k útoku na íránská jaderná zařízení nasadit balistické střely Jericho. Dokážou zasáhnout cíl s přesností na desítky centimetrů a mají být pro útok vhodnější než bombardování z letadel. Jaderná zařízení jsou totiž hluboko pod zemí, což z nich pro letecký útok dělá obtížný cíl.
Rusko zatím systém S-300 nedodalo
IsraelNN.com zároveň napsal, že Rusko možná Teheránu nedodá slíbený protiraketový systém S-300, ačkoli o prodeji tohoto účinného prostředku protivzdušné obrany obě země podepsaly před dvěma lety smlouvu.
"Systémy S-300 dosud nebyly v rámci kontraktu, podepsaného před dvěma roky, dodány,“ uvedl zdroj z ruské armády. Kontrakt je prý plněn, ovšem jeho další naplňování závisí z velké části na vývoji mezinárodní situace a rozhodnutí vedení země, dodal zdroj.