Článek
„Doporučujeme americké válečné lodi, která proplula Hormuzským průlivem a zamířila do Ománského zálivu, aby se nevracela do Perského zálivu,“ řekl Sálihí na konec desetidenního námořního cvičení v Hormuzském průlivu. "Íránská islámská republika nemá v úmyslu své varování opakovat," dodal výhrůžně.
V úterý Írán zveřejnil záběry americké letadlové lodi pořízené z průzkumných letadel, zřejmě bezpilotních.
Současně generál prohlásil, že nepřátelé Íránu porozuměli vzkazu, který jim Írán vyslal uspořádáním cvičení, během něhož bylo otestováno několik raket: „Nemáme žádný plán zahájit iracionální akci, ale jsme připraveni čelit jakékoli hrozbě.“ [celá zpráva]
USA výzvu odmítly
Mluvčí Pentagonu George Little odmítl íránskou výzvu, aby se americké letadlové lodi do Perského zálivu nevracely: "Nasazení amerických vojenských jednotek v oblasti Perského zálivu bude pokračovat jako dosud. Jsou to pravidelně plánované pohyby (lodí), které jsou v souladu s našimi dlouhodobými bezpečnostními závazky v oblasti."
Little zároveň zdůraznil, že nikdo v americké vládě nemá zájem na konfrontaci v Hormuzském průlivu. Vyzval proto ke snížení napětí.
Americká letadlová loď USS John C. Stennis spolu s další americkou lodí proplula průlivem minulé úterý, protože mířily na návštěvu dubajského přístavu Džabal Alí.
Íránské cvičení mělo sloužit jako názorná ukázka schopností Teheránu uzavřít cestu Hormuzským průplavem, řekl už v neděli vysoký představitel íránského režimu. Teherán hrozí, že by jej uzavřel, pokud by bylo vydáno embargo na jeho ropu a plyn.
Cena ropy roste
Kvůli napětí v Perském zálivu vzrostla v úterý cena americké lehké ropy WTI o 2,1 procenta. Dalším důvodem je poptávka z Číny a Indie, kde roste průmyslová výroba.
Cena WTI dodávané v únoru stoupla na 101 dolar za barel, uvedla agentura Bloomberg.
Předseda australské analytické společnosti Barratt´s Jonathan Barratt k vlivu Íránu na růst cen černého zlata podotkl: „Írán představuje divokou kartu. Jsou obavy, co Írán udělá, když se na něj bude tlačit.“