Článek
„Takový průběh by zatížil každou armádu. Mají problémy se zásobováním, s morálkou,“ prohlásil na adresu syrských vládních sil po 18 měsících bojů Dempsey. Panetta dodal, že v takové situaci stupňuje svoji aktivitu Íránu, které Asadovy síly podporuje a cvičí. „Nemyslíme si, že by Írán nyní měl takovou roli hrát,“ prohlásil ministr a dodal, že syrský režim padne.
Dempsey upozornil na to, že Asad se spoléhá na letectvo. Bojové letouny a helikoptéry nadále útočí intenzivně například v Aleppu.
Zmínky o bezletové zóně
Na dotaz, zda je americká armáda zvažuje intervenci v Sýrii, odpověděl Dempsey, že USA v současnosti jednají s Jordánskem a Tureckem o vytvoření bezpečnostních koridorů kvůli neustávajícímu přílivu Syřanů prchajících před boji. „S těmi by zřejmě přišla nějaká forma bezletové zóny. Neplánujeme ale nic jednostranně,“ poznamenal generál.
Ministr Panetta ovšem v rozhovoru pro agenturu AP v pondělí řekl, že bezletová zóna v oblasti není pro USA „naléhavým tématem“.
Dempsey se také vyjádřil k prohlášení syrských rebelů, že sestřelili syrský bojový letoun. Generál pochybuje, že povstalci mají k dispozici střely země-vzduch a za pádem strojem by hledal spíše technickou závadu na stroji.
V Sýrii se bojuje od loňského března. Podle humanitárních organizací zemřelo na 21 000 lidí.
Ve středu vybuchla nálož v centru hlavního města Damašku. Terčem byla budova, v níž zasedaly armádní špičky. Exploze si vyžádala tři zraněné, informovala státní televize.