Článek
Když v půlce týdne ovládli syrští vzbouřenci po Aleppu i Hamá, v Teheránu byli šokování. Syrská armáda se nebránila. I když Teherán halasně ujišťoval, že podpora Bašára Asada trvá, a mluvil o vyslání šíitských iráckých milicí, stále jasněji si uvědomoval, že zřejmě nemá dost sil zastavit rychlý postup vzbouřenců, napsal list The New York Times.
Na konci pracovního týdne už někteří vysocí íránští představitelé dali najevo, že pád Bašára Asada je nevyhnutelný, což znamená přepsání situace v oblasti. „Možný pád syrské vlády do rukou islamistických extremistů by mohlo být jedno z nejvýznamnějších událostí v historii Blízkého východu,“ uvedl na síti X bývalý íránský viceprezident a klerik Mohammad ali Abtahi. Upozornil, že šíitské hnutí odporu v oblasti může zůstat bez podpory: „Dominantní silou se může stát Izrael.“
Letadlo s Asadem zmizelo. Spekuluje se o jeho sestřelení
V Sýrii jsou čtyři Češi. Nejezděte tam, varovalo ministerstvo
I íránský ministr zahraničí Abbas Araghči, který v posledním týdnu navštívil Damašek, Bagdád i Katar, ustoupil od prosazování pomoci Sýrii, když řekl, že osud Asada by se měl nechat na „boží vůli“. Bývalý íránský bojovník v Sýrii Soheil Karimi, který se stal expertem na politiku v oblasti, popřel slova íránského ministra zahraničí slibující Asadovi podporu: „Realita v poli neodpovídá tomu, co říká. Naši kluci nejsou teď na bojišti v Sýrii. Nebylo jim to dovoleno.“
Írán se postupně přestával angažovat. Interní zpráva člena revolučních gard, kterou viděl list The New York Times, hodnotí situaci jako „neuvěřitelnou a divnou“. „Je to, jako by Írán přijal pád Asada a ztratil vůli vzdorovat,“ stojí v textu.
Íránská státní televize také změnila slovník, sunnitské vzbouřence přestala označovat za „nevěřící teroristy“, ale za „ozbrojené skupiny“ a zmínila, že se chovají k menšinám dobře.
Kontakty Teheránu se vzbouřenci
Tři íránští představitelé sdělili listu, že skupina Hajját Tahrír aš-Šám poslala do Teheránu diplomatickou depeši. Slíbila, že bude chránit náboženské stavby a místa důležitá pro šíity, a současně požádala Írán, aby neposílal své bojové síly do země. Írán naopak požádal, aby skupina umožnila hladký odchod jeho sil ze Sýrie a chránila šíitská svatá místa a chrámy.
Poradce íránské vlády Mehdi Rahmati řekl, že vstup Íránu do těchto bojů by vyžadoval ohromné logistické a finanční zdroje: „Tyto podmínky nyní nejsou reálné.“ Upozornil současně, že Sýrie a Libanon byly jako křídla Íránu, která byla ořezána. Podle něj je navíc nemožné si představit, že by jedno mohlo existovat bez druhého.
Expert na íránské ozbrojené síly u Námořní postgraduální školy v Kalifornii Afshon Ostovar upozornil, že podpora Asada by mohla zavést „Írán do prohrané bitvy“. Írán si uvědomuje, že po nástupu Donalda Trumpa se zvýší americký tlak na zemi. Oslabení Íránu může vést k tomu, že nebude vnímán jako taková hrozba, ovšem současně to znamená, že Teherán musel omezit své ambice a opustit pozice, které budoval dlouhé roky a dekády.