Článek
Vláda neovládá dva klíčové přechody do Sýrie a jeden do Jordánska. Radikálové z Organizace Islámský stát v Iráku a v Letvantě (ISIL) tak mají volné spojení s oblastmi v Sýrii, které ovládají, a mají k dispozici zásobovací trasy. Armáda navíc ztratila letiště v Tal Afaru, jež plánovala využít k ofenzivě proti Mosulu, který padl před dvěma týdny.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Boje ovšem pokračují nejen severně a západně od hlavního města Bagdádu, kde se radikálové rovněž snaží o ovládnutí přehrady na Eufratu u Hadísy, ale také na jihu. U Hílly neznámí útočníci v pondělí postříleli 70 vězňů obviněných z terorismu. Jak informoval server BBC, vězně převáželi z bezpečnostních důvodů. Motivy útoku ale nejsou zcela jasné.
Podobný případ se udál minulý týden severně od Bagdádu. Tehdy za nejasných okolností a údajně během útoku vzbouřenců z ISIL zemřelo 44 vězňů.
Při pondělním incidentu bylo také několik policistů zraněno. Šest útočníků padlo.
Iráckému premiérovi Núrímu Málikímu se ve vyhrocené atmosféře stále nedaří sestavit vládní koalici po dubnových volbách. V pondělí přijal amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho, který do Bagdádu zavítal bez předchozího ohlášení. Podle stanice CNN chce Kerry Málikího přesvědčit, aby složení vlády urychlil.