Článek
Premiér v černé uniformně před vlajkou a mapou Iráku oznámil „zahájení operace s cílem osvobodit Tall Afar“.
„Vzkazuji Daíš, že nemá na výběr nic jiného než se vzdát, nebo padnout,“ řekl dále v nedělním projevu, přičemž pro označení Islámského státu použil arabský akronym Daíš. Na závěr dodal: „Celý svět je s námi.“
Zahájení pozemní operace uvítal americký generál Stephen Townsend, který velí koaličním silám v Iráku a v Sýrii: „Operace iráckých bezpečnostních sil s cílem osvobodit Tall Afar je dalším důležitým bojem, který musí být vyhrán, aby se zajistilo, že obyvatelé a země budou bez IS. Koalice je silná a plně oddána podpoře našich iráckých partnerů, dokud nebude IS poražen a irácký lid svobodný.“
Pozemní ofenzívě předcházelo intenzivní letecké bombardování města zahájené v pondělí. Současně se k městu začaly přesunovat irácké protiteroristické síly CTS a šíitské milice. [celá zpráva]
Těsně před zahájením pozemní ofenzívy irácké letectvo shazovalo letáky, ve kterých lidi varovalo před zahájením útoku.
Odhaduje se, že ve městě je 1500 až 2000 příslušníků IS, ale zřejmě jsou do tohoto čísla zahrnuti i rodinní příslušníci.
Tall Afar je z jihu sevřen iráckými bezpečnostními silami a šíitskými milicemi, ze severu pak kurdskými pešmergy. Z nasazení milicí panují obavy, protože ve městě kromě šíitů žijí i turkičtí sunnité. Před jejich zapojením varovalo Turecko.
Kromě Tall Afaru, ležícího asi osmdesát kilometrů západně od Mosulu, 150 km východně od syrské hranice, IS už v Iráku kontroluje jen oblast okolo Havídži a od Any k Al Káimu v údolí řeky Eufrat.