Článek
"Odebrali jsme (firmě) licenci pro působení v Iráku. Vyšetřování pokračuje a pachatelé budou předáni iráckým soudům," řekl mluvčí ministra vnitra generál Abdul Karím Kalaf.
Personálu firmy bylo řečeno, aby Irák opustil bez prodlení. Neplatí to jen pro muže, kteří se přestřelky zúčastnili. Ti musí zůstat a předstoupit před soud, uvedlo ministerstvo.
Vláda: Stříleli náhodně na civilisty
Muži chránili skupinu amerických činitelů z ministerstva zahraničí v sunnitské části Bagdádu Masúr. V té chvíli "je zasáhla exploze velké nálože, po níž následovala opakovaná palba. Jeden vůz byl poškozen a musel být z místa střetu odtáhnut," uvedl viceprezident Blackwater Marty Strong.
Nálož podle něj vybuchla asi 25 metrů od místa, kde se pořádala schůzka, které se američtí činitelé účastnili. Strážci ihned poté zahájili jejich evakuaci. Zpráva ministerstva zahraničí uvádí, že konvoj se dostal pod palbu skupiny asi 10 lidí, někteří z nich měli na sobě irácké policejní uniformy.
Podle iráckého ministerstva vnitra stříleli zaměstnanci Blackwater náhodně. Většina ze zraněných byli kolemjdoucí, zemřel i jeden irácký policista.
USA se za incident omluvily
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se iráckému premiérovi Núrí Malíkímu telefonicky omluvila. Oba se shodli na nutnosti objektivního vyšetřování.
V Iráku pracují tisíce soukromých bezpečnostních strážců. Často jsou těžce ozbrojení, podle kritiků jim ale chybí dostatečný výcvik a za své jednání jsou odpovědní jen zaměstnavatelům.
Firma Blackwater uzavřela s ministerstvem zahraničí smlouvu v hodnotě 300 miliónů dolarů (asi 6 miliard korun). Má za úkol chránit v Iráku americké diplomaty a zařízení USA.
Násilí v Iráku nepolevuje. Výbuchy dvou náloží v automobilech a dvou nastražených u silnice zabily v pondělí v Bagdádu nejméně 12 lidí a 35 dalších zranily. Jedna nálož vybuchla na parkovišti před ministerstvem zdravotnictví v centru hlavního města. Druhý útok se odehrál v distriktu Zajuna na východě Bagdádu.