Článek
Premiérova strana Ad-Dava v sobotu vyzvala Egypťany, aby usilovali o klidné provedení reforem, které prosazují. K volání Egypťanů po rezignaci prezidenta Husního Mubaraka se ale Ad-Dava nepřipojila.
Málikího roční plat činí podle odhadů 350.000 dolarů (6,2 miliónu korun). "Snížím své příjmy za předsedání vládě o 50 procent a od tohoto měsíce budu vše nad tuto sumu odevzdávat ministerstvu financí," sdělil Málikí. Premiér tak prý hodlá přispět k vyrovnání rozdílů mezi příjmy lidí zaměstnaných ve státním sektoru a ostatními Iráčany.
Slíbil také, že nebude usilovat o třetí mandát předsedy vlády a že bude prosazovat ústavní změnu, která v tom zabrání i jeho nástupcům. "Naše ústava nevylučuje třetí, čtvrtý ani pátý mandát, ale já osobně jsem rozhodl, že o další usilovat nebudu," řekl.
Nynější irácká vláda byla sestavena až devět měsíců po parlamentních volbách. Málikího blok v nich skončil jako druhý, ale vítězi Ajádovi Alávímu se nepodařilo získat pro vládnutí dostatek koaličních partnerů. Svou první vládu Málikí sestavil v roce 2006.
"Osm let a dva mandáty jsou na předsedu vlády dost. Se vší skromností říkám, že jsem byl v době prvního funkčního období schopen řešit náboženské spory, problémy s Al-Káidou i špatnou bezpečnostní situaci. Teď se zaměřím na služby a na obnovu." prohlásil. I po skončení tohoto období, tedy po roce 2014, prý chce zůstat v politice a podílet se na budování Iráku.
Z některých mešit při pátečních modlitbách zazněly hlasy, že Irák je sice demokratický, ale to neznamená, že mu nehrozí sociální nepokoje jako ty v Tunisku nebo Egyptě. V Iráku lidé v minulých měsících protestovali na mnoha místech proti špatným životním podmínkám. Nejtíživější jsou pro ně časté výpadky proudu.
Arabské státy se bojí šíření revoluce
Obavy ze šíření revoluce mají i další arabské státy. Protestovalo se v Sýrii i Jemenu. Saúdskoarabští členové sociální sítě Facebook zahájili na internetu kampaň za politické a sociální reformy podle vzoru Tuniska a Egypta. Nazvali ji Lidé chtějí změnu režimu a žádají zavedení konstituční monarchie, pořádání svobodných voleb a zaručení lidských práv a osobních svobod.
V sobotu na podporu Egypťanů vyšlo do ulic izraelského Nazaretu několik set tamních Arabů. Pochodu se zúčastnili i dva poslanci izraelské arabské strany Balad. Arabové tvoří asi pětinu izraelského obyvatelstva. Žijí hlavně v severoizraelských městech a ve východním Jeruzalémě.