Článek
„IS už nezůstala ani jedna čtvrť ve městě. Bojovníci nemají jinou možnost než kapitulovat. Přítomnost IS v Iráku navždy skončila, nemají žádnou možnost odejít,“ uvedlo ministerstvo obrany.
„Pseudostát se zhroutil, byla osvobozena mešita an-Núrí,“ hlásila televize.
„Během noci na čtvrtek postoupily irácké síly k troskám zničené mešity an-Núrí,“ uvedl už ráno velitel speciálních sil Sami Aridi.
Do trosek mešity vojáci nechtějí vstoupit, protože je radikálové zřejmě podminovali, ale zabezpečí oblast.
#BREAKING Iraq military retakes control of iconic Mosul mosque
— AFP news agency (@AFP) 29. června 2017
Mešita, kde abú Bakr Baghdádí před třemi lety vyhlásil samozvaný chalífát, byla v červnu zničena. Podle iráckých sil ji radikálové i s minaretem odpálili, což naznačuje také to, že minaret se roztrhl na několika místech, jak to zachytilo video. Islámský stát ale tvrdí, že komplex byl zničen při americkém náletu. [celá zpráva]
Podle listu Independent drží bojovníci Islámského státu mezi frontou a břehem řeky asi jen šest set metrů úzký pruh země. „Během pár dní naše síly dosáhnou (ulice) Korniš a dovedou bitvu do konce,“ prohlásil velitel protiteroristických sil Abdal Wahab Saadi agentuře Reuters.
Podle odhadů irácké armády oblast brání asi 300 radikálů. Postup ale komplikují civilisté, kteří v oblasti žijí. Je jich tam asi 50 tisíc a ve 45stupňovém vedru se jim nedostává vody ani potravin. Lidé žijí pod deštěm kulek a náletů. Vzduch plní puch rozkládajících se mrtvol, které nemá kdo pohřbít.
Z výpovědí některých prchajících civilistů a lékařů, kteří ošetřují zraněné, vyplývá, že se snipeři Islámského státu zaměřují na děti. „Někdy je pouze zraní, a když jim přijdou na pomoc dospělí, ti jsou zasaženi do hlavy,“ řekl listu Sydney Morning Herald Markus Huettl, šéf australské zdravotní služby Aspen Medical v Iráku.