Článek
Papírově čítají irácké ozbrojené síly přes 250 tisíc mužů, avšak kolik jich ve skutečnosti bojuje, nedokáže nikdo odhadnout.
„Řadoví vojáci totiž dávají polovinu žoldu důstojníkům a ti je za to propustí, aby se mohli doma věnovat zemědělství či jiným formám přivýdělku,“ upozornil Independent.
Například při červnovém boji o Mosul mělo teoreticky překvapivému úderu radikálů z Islámského státu (IS) čelit 60 tisíc vojáků a policistů – jenomže ve službě jich zůstala nanejvýš necelá třetina.
„I tak mnozí z nich při první příležitosti utekli, přičemž na bojišti nechali jak výzbroj, tak uniformy,“ uvedl web SpiegelOnline.
Extremisté už tolik nestojí o přeběhlíky
Bojovníci IS, kteří už pronikli do blízkosti Abú Ghrajbu, kde působí stovky amerických vojenských poradců a kde sídlí americká velitelská centrála, dobyli základnu označovanou jako 221.
„Ačkoli vládní oddíly měly až desetinásobnou převahu, při prvním soustředěném úderu islamistů se většina z nich pokusila uprchnout. Únikové cesty však obsadili džihádisté v předstihu, takže prchající a zoufalé irácké vojáky, které by ještě před měsícem uvítali mezi sebou, stříleli podle svědků jako králíky,“ citoval list The Los Angeles Times nejmenovaného amerického zpravodajského důstojníka.
Vojenský expert Michael Knight v té souvislosti uvedl, že IS po zahájení spojeneckých náletů už tolik nestojí o přeběhlíky.
Související témata:
Jedinou iráckou bojovou složkou použitelnou v nejtěžších střetech s islamisty zůstávají speciální protiteroristická komanda o počtu několika tisíc mužů. „Jsou velmi schopní, avšak nemohou být všude,“ podotkl James Dubik z Institutu pro studium války ve Washingtonu.