Článek
„Vojenské operace v Tikrítu a jeho okolí způsobila vyhnání 28 tisíc lidí do Sámarry,“ stojí v prohlášení OSN.
„Zprávy z pole naznačují, že probíhá další vysídlování a navíc zůstávají další rodiny na kontrolních stanovištích,“ upřesňuje zpráva.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Bílý dům i organizace hájící lidská práva upozornily na nebezpečí sektářského násilí, protože irácké vládní jednotky útočící na sunnitské město podporují nejen Kurdové, ale také šíité prahnoucí po pomstě. Loni zmasakrovali stovky šíitů sunnitští radikálové blízcí Islámskému státu.
Asi 30 tisíc vládních vojáků a Íránem podporovaných šíitských milicí se pokouší obklíčit Tikrít, který od loňského léta ovládá IS. Podporují je irácké vrtulníky i proudová letadla, ale nadzvuková letadla Američany vedené koalice se do akce nezapojila.
Irácký postup brzdí miny a nálože rozmístěné podél cest. Přesto se podařilo obsadit vesnici Maibdi na cestě mezi Tikrítem a Kurdy ovládaným Kirkúkem i ropná pole Adžil a Alas. Ofenzíva také přerušila klíčovou spojnici mezi provinciemi Saladdín a Dijála, kterou používá Islámský stát pro zásobování svých bojovníků.
Zatím se však iráckým silám nepodařilo prorazit předsunutou obrannou linii IS v Duru, ležícím 20 km jižně od Tikrítu.
Islámský stát také zapálil ropné vrty. Podle iráckého generála Abdula Wahaba Sádího to postup nezpomalilo, hustý dým však komplikuje nálety i řízení dělostřelecké palby ze vzduchu.