Článek
„S boží pomocí jsme zahájili třetí fázi operace útoku na centrum Fallúdže. Zapojili se do ní naši hrdinové z protiteroristických jednotek, irácké armády a anbárské policie,“ řekl irácké státní televizi mluvčí irácké armády Jahjá Rasúl. ”Operace má silné krytí ze vzduchu od našich hrdinů z iráckých vzdušných sil a z koalice,” dodal Rasúl.
Během dne se postupujícím iráckým silám podařilo ovládnout několik vesnic a městeček včetně Saklavíje ležící 10 km severozápadně od Fallúdži a tří vsí severně a západně od ní. Naposled dobyly vesnici Nuaimija ležící jižně od Fallúdži. „Síly rychlé reakce tam vyvěsily vlajku nad policejní stanicí,” uvedla televize Al-Irákíja.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Velení irácké armády sice oznámilo, že vojáci již vstoupili do města, ale nic to nepotvrzuje.
BREAKING: Iraqi forces have entered #ISIS-held #Fallujah - AFP citing commanders https://t.co/anw85lAXcc pic.twitter.com/ae7B4pj6it
— RT (@RT_com) 30. května 2016
Irácké síly vstoupily do Fallúdže
I když irácká armáda tvrdí, že postupuje rychle kupředu, z dostupných informací se stále zdá, že se spíš zastavila u obranného valu Islámského státu před Fallúdžou, uvedl bagdádský zpravodaj BBC Jim Muir.
Velitelé milicí navíc slíbili, že před bitvou o centrum města ponechají civilistům nějaký čas na útěk. Iráckou armádu v boji podporují šíitské milice Jednotky lidové mobilizace, což vyvolává obavy, že by se na bojišti mohl rozhořet sektářský konflikt.
Obavy o civilisty
Iráckým bezpečnostním silám se v pondělí podle CNN podařilo evakuovat 760 osob, které utekly z východního a severovýchodního okolí města, ale to je jen zlomek počtu civilistů ve městě.
Iraqi forces provide food and drink for #Fallujah civilians fleeing #ISIS as they transport them to safe areas. pic.twitter.com/fsQvhmeh0b
— Mustafa Al-Khaqani (@Khaqani_M) May 27, 2016
Irácká armáda rozdává jídlo hladovějícím.
OSN už v pátek varovala, že ve městě je asi 50 000 lidí, kteří čelí extrémnímu nebezpečí, jak zesiluje ostřelování a bombardování. „Mnoho lidí bylo zabito nebo zaživa pohřbeno pod troskami svých domů kvůli pokračujícím vojenským operacím,” uvedla Leila Jane Nassifová z úřadu OSN v Iráku. Ve městě panuje hlad.
„Jídlo je velmi nedostatkové zboží. Slyšeli jsme, že lidé jedí prošlou rýži a sušené datle – nic víc,“ uvedla mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Melissa Flemingová. [celá zpráva]
Islámský stát navíc údajně odmítá obyvatele pustit. „Jsou tu zprávy o dramatickém nárůstu počtu poprav mužů a starších chlapců v Fallúdži, kteří odmítli bojovat v silách extremistů,” dodala Nassifova. IS údajně popravuje i ty, kdo se pokusí o útěk z obklíčeného města. [celá zpráva]
Atentáty IS
Islámský stát podle informací BBC odpovídá vysíláním sebevražedných atentátníků a aut napěchovaných výbušninami. Jejich terčem se staly dvě čtvrti, kde zahynulo nejméně 13 lidí, a město Tarmija, kde zemřelo sedm lidí.
Fallúdža byla prvním městem, které v lednu 2014 teroristická organizace Islámský stát obsadila. První fáze ofenzivy začala minulý týden v pondělí. Jeden ze šíitských vojenských velitelů již v pátek řekl, že závěrečná bitva o město začne během několika dní.
Fallúdža leží na hlavním silničním tahu do Jordánska a Sýrie asi 50 kilometrů od Bagdádu. Před válkou měla na 300 tisíc obyvatel a je známa jako město mešit. Ve městě a okolí se jich nachází více než 200. Spolu s Mosulem patří Fallúdža ke dvěma největším iráckým městům ovládaným Islámským státem.