Článek
Obchodní loď Rubymar britského vlastníka, která se plaví pod vlajkou Belize a provozuje ji Libanon, poškodila v noci na pondělí v průlivu Báb al-Mandab exploze. Posádka lodi musela za asistence vojenských námořních záchranářů opustit palubu, uvedl The Maritime Executive, aniž upřesnil, které námořnictvo u poškozené lodi zasahovalo.
K útoku na Rubymar, která plula ze Spojených arabských emirátů do Bulharska, se přihlásili jemenští rebelové Húsíové.
„Loď utrpěla rozsáhlé škody a hrozí jí potopení v Adenském zálivu,“ pochlubil se mluvčí Húsíů Jahjá Saría. „Během operace jsme se ujistili, že posádka bezpečně opustila loď,“ doplnil.
Oznámil také, že húsíjští bojovníci sestřelili americký bezpilotní letoun MQ9 Reaper. Jeho tvrzení se ale nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů.
Húsíové hlásí zásah britského ropného tankeru, posádka bojovala s požárem
Britská námořní obchodní organizace (UKMTO) podle serveru obdržela hlášení o incidentu bezmála 65 kilometrů jižně od Al-Mucha v Jemenu. Kapitán Rubymar oznámil „explozi v těsné blízkosti plavidla, která poškodila loď, ale nezranila nikoho z posádky“.
Podobný útok v pondělí ohlásila také nákladní loď amerického majitele Sea Champion plující pod řeckou vlajkou a požádala o vojenskou pomoc. Plavidlo směřující z Argentiny do Adenu s nákladem obilí vyvázlo nepoškozeno.
USA a Británii podpoří EU
Húsíové, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od října útočí na nákladní plavidla v oblasti. Tvrdí, že tak reagují na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě. Přesto ale zaútočili na loď provozovanou Libanonem, další muslimskou zemí, která rovněž považuje Izrael za svého nepřítele. Údery jemenských rebelů ale také pomáhají rebelům odvádět pozornost od neschopnosti zlepšit situaci ve válkou zdevastované zemi a spravovat ji k užitku zbídačelého obyvatelstva, uvedl deník The Guardian.
Spojené státy a Británie na útoky opakovaně reagovaly ostřelováním a bombardováním húsíjských pozic, zcela zastavit je se jim však stále nepodařilo. Do operací, které mají zajistit bezpečnost námořních obchodních tras v Rudém moři, se zapojí také Evropská unie.
Ministři zahraničí EU schválili vojenskou námořní misi v Rudém moři
Ministři zahraničí unijních zemí v pondělí na jednání v Bruselu schválili zahájení vojenské námořní mise Aspides. Její strategické velení by mělo sídlit v Řecku, operace ale budou řízeny z italské fregaty.
Húsíové od loňského října provedli desítky raketových a dronových útoků na obchodní lodě v Rudém moři. Podařilo se jim také zadržet Japonskem provozovanou loď Galaxy Leader, která má izraelského spoluvlastníka. V zajetí šíitských rebelů štědře podporovaných Íránem je stále posádka plavidla.
Húsíové zařadili podvodní drony
Mezinárodní koalice se podle americké armády v příštích dnech a týdnech bude muset vypořádat také s húsíjskými útoky bezpilotními podvodními plavidly (UUV). Regionální velitelství americké armády CENTCOM to ohlásilo v hlášení o sérii sobotních útoků na pozice a zbraně rebelů. Podle něj Američané v Jemenu zasáhli tři protilodní rakety, jeden podvodní dron a jedno bezpilotní hladinové plavidlo.
„Je to první pozorované nasazení UUV v podání Húsíů od té doby, co útoky 23. října začaly,“ uvedl CENTCOM.
Válečné bezpilotní ponorky se v posledních letech zařadily do široce používané rodiny dronů. Vyvíjí a vyrábí je řada zemí, od USA a Číny přes Ukrajinu a Turecko až po Severní Koreu, která před několika týdny údajně odzkoušela podvodní dron schopný nést jaderné zbraně.
Ukrajinci loni v září otestovali podvodní sebevražedný dron. Šestimetrová Marička údajně dokáže zasáhnout cíl na vzdálenost až 1000 kilometrů. Zvědavost vzbuzuje také americká bezpilotní ponorka Orca XLUUV, která má být nejvyspělejším plavidlem svého druhu a může plnit průzkumné i bojové úkoly.