Článek
„Přibližně v 1:00 jemenského času (24:00 SEČ) v sobotu odpálili Húsíové podporovaní Íránem jednu protilodní balistickou střelu (ASBM) do Rudého moře a zasáhli ropný tanker Wind,“ napsalo na síti X regionálního velení americké armády CENTCOM.
„Zásah ASBM způsobil zaplavení, které mělo za následek ztrátu pohonu a řízení,“ uvedl CENTCOM s tím, že na nouzové volání okamžitě zareagovalo koaliční plavidlo. Pomoc však nakonec nebyla potřeba. „Posádce se podařilo obnovit pohon a řízení a nebyly hlášeny žádné oběti. Wind obnovil kurz vlastní silou,“ uvedl CENTCOM.
Tanker podle něj naposledy kotvil v Rusku a mířil do Číny. „Čína i Rusko udržují vztahy ohledně vojenského vybavení a ropy s Íránem, hlavním dobrodincem Húsíů,“ napsal k tomu web CBS News.
Húsíové budou chránit čínské a ruské lodě v Rudém moři. Dostanou za to politickou podporu
Podle něj potvrdilo útok také britské vojenské operační středisko námořního obchodu a soukromá bezpečnostní společnost Ambrey. Podle ní raketa způsobila na palubě Wind požár. Húsíové se k útoku zatím nepřihlásili.
Húsíové tvrdí, že jejich útoky jsou protestem proti válce Izraele s Hamásem a proti americké podpoře Izraele. Američtí představitelé však poukazují na to, že mnoho zasažených lodí, na které se skupina zaměřila, nemá s Izraelem žádné spojení.
„Útoky Húsíů v posledních týdnech ustoupily, když se rebelové stali terčem náletu vedeného USA v Jemenu,“ připomněl web CBS News. Koalice vedená USA počátkem března provedla čtyři kola obranných úderů v Jemenu, v oblasti ovládané povstalci. Americká armáda navíc pravidelně provádí sebeobranné útoky proti raketám a dronům Húsíů, když vidí, že se připravují k útoku, píše CBS News s tím, že lodní doprava přes Rudé moře a Adenský záliv však zůstává kvůli hrozbě stále nízká.