Článek
Rusko a Čína šíitským rebelům podporovaným Íránem na oplátku slíbily, že jim poskytnou „politickou podporu“. Ta bude podle agentury Bloomberg nejspíše zahrnovat ovlivňování a blokování „protihúsíjských“ rezolucí v OSN.
Jednání mezi čínskými a ruskými diplomaty a jejich húsijskými protějšky se údajně konala v Ománu, uvedl Bloomberg.
Agentura v této souvislosti připomněla, že Rada bezpečnosti OSN v lednu přijala rezoluci odsuzující útoky Húsíů na nákladní plavidla v Rudé moři. Čína a Rusko se tehdy zdržely hlasování, čemuž předcházela návštěva delegace jemenských rebelů v Moskvě, kde se probírala především opatření, která by měla Izrael a USA přimět k ukončení války v Gaze.
On March 21, an @EUNAVFORASPIDES French ship while providing close protection to merchant shipping in South Red Sea, intercepted and destroyed 3 ballistic missiles posing a direct threat to the FoN.@MarineNationale @FFEAU_ALINDIEN @EtatMajorFR#shieldingfreedomofnavigation pic.twitter.com/f2X7VmJGap
— EUNAVFOR ASPIDES (@EUNAVFORASPIDES) March 21, 2024
Lodní nákladní dopravu v Rudém moři v současné době chrání před útoky Húsíů koalice vedená Spojenými státy a námořní mise EU nazvaná Aspides. Ta ve čtvrtek podle agentury Reuters oznámila, že francouzská válečná loď zničila balistické střely, které Húsíové odpálili, a plavidlo německého válečného námořnictva sestřelilo húsíjský útočný dron, který se pohyboval poblíž nákladních lodí.
Húsíové u jemenského pobřeží, které z velké části kontrolují, útočí na nákladní lodě od listopadu. Chtějí tím podle svých slov vyjádřit podporu palestinskému hnutí Hamás v jeho bojích proti Izraeli, které se rozhořely po říjnovém teroristickém útoku Hamásu na jižní Izrael.
Kvůli akcím jemenských rebelů mnohé přepravní společnosti zastavily plavbu ve vodách Rudého moře a rozhodly se pro delší a dražší trasu kolem Afriky. Lodní doprava kontejnerů tak podražila o více než 300 procent.