Článek
Mluvčí Trafigury, jež tanker Marlin Luanda provozuje, serveru The Maritime Executive potvrdil, že plavidlo plující pod vlajkou Marshallových ostrovů bylo zasaženo raketou, když proplouvalo Rudým mořem.
„Hasičské vybavení na palubě bylo nasazeno k uhašení požáru v nákladovém prostoru na pravoboku,“ hlásila v první chvíli firma s tím, že zůstává s plavidlem v kontaktu. Na sociálních sítích se objevily snímky, jež mají požár zachycovat, jejich autenticitu však nebylo možné ověřit.
Ostřelování torpédoborce
Íránem podporovaní jemenští povstalci Húsíové v pátek v Adenském zálivu odpálili také protilodní střelu na americký torpédoborec USS Carney, oznámilo již dříve regionální velitelství americké armády CENTCOM. Střela byla podle něj zničena.
Druhé kolo. USA a Británie znovu zaútočily na pozice Húsíů
Subtitled version of Yemeni Armed Forces’ spokesman Yahya Sare’e’s announcement of their operation today against the British oil tanker Marlin Luanda. pic.twitter.com/6fqX8DUQgr
— 🔻 The Nature Boy 🇵🇸 (@BigTimeCommie) January 26, 2024
Tanker Marlin Luanda už dříve během pátku hlásil výbuch ve vzduchu nad jiným tankerem. Ten plul pod panamskou vlajkou. V této oblasti v té době hlídkovala také francouzská válečná loď, napsal The Maritime Executive.
Šíitští povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.
Ta zahájila vojenskou operaci v Gaze v odvetě za loňské říjnové teroristické útoky palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael. Spojené státy a Británie na útoky opakovaně reagovaly použitím síly, zcela zastavit výpady vůči plavidlům se jim však stále nepodařilo.