Článek
Mezi obžalovanými je i bratranec Saddáma Husajna Alí Hasan Madžíd, zvaní "chemický Alí", který byl za podíl na genocidě Kurdů letos odsouzen k trestu smrti.
Šíité proti Saddámovi povstali po válce v Perském zálivu v roce 1991. Jejich protest nebyl dlouhý, byl tvrdě potlačen. Odhaduje se, že irácká armáda tehdy zabila desítky tisíc lidí. V minulých letech bylo objeveno mnoho hromadných hrobů s oběťmi masakrů, naposledy se našly ostatky třiceti lidí 19. srpna u Basry.
Proces, který začíná přesně rok po zahájení druhého soudu zaměřeného na genocidu Kurdů, má být podle předchozích informací rozdělen na 14 částí, z nichž každá se bude týkat situace v jedné ze 14 provincií, v nichž šíité povstali. Jako první mají přijít na pořad zásahy v jihoiráckých provinciích Basra a Majsán.
Čeká se kritika USA
Očekává se, že bude kritizován i George Bush starší, který vedl válku proti Iráku. Po vyhnání iráckých jednotek v Kuvajtu nepokračoval v ofenzivě a nechal baasistickou vládu použít proti šíitskému povstání i bitevní helikoptéry.
Jedná se už o třetí proces proti vysokým představitelům režimu Saddáma Husajna. Hned v prvním, který se týkal zabití skoro 150 šíitů v městě Dudžajl, kde byl spáchán atentát na Saddáma Husajna, dostal tehdejší nejvyšší představitel Iráku absolutní trest. Popraven byl Husajn na konci prosince loňského roku. Proces byl považován za kontroverzní, měnil se soudce a několik Husajnových obhájců bylo zabito.
V druhém procesu byly souzeny osoby odpovědné za likvidaci radikálních Kurdů v době irácko-íránské války. Madžíd patřil mezi organizátory vyhlazování, k němuž nechal použít i chemické a biologické zbraně. V tomto procesu byl k smrti odsouzen nejen Madžíd, ale i další prominenti, kteří jsou obviněni v třetím procesu. I tento proces byl považován za sporný kvůli výměně soudce.