Článek
Jednatřicetiletá kurdská žena neodhalila svou identitu a využila možnosti vypovídat anonymně. Hovořila o tom, co zažila jako třináctiletá dívka, když Husajnův režim zahájil operaci Anfal proti odbojným Kurdům. Během ní údajně zahynulo asi sto tisíc Kurdů. [celá zpráva]
"Znám osud své rodiny," uvedla. "Byla pohřbena zaživa," dodala. Průkazy totožností pěti jejích sester byly nalezeny v masovém hrobě na jihu Iráku u Sámavy. Žalobce je předložil soudu. Žena se pak obrátila na bývalého prezidenta. "Ráda bych se zeptala Saddáma, jaký zločin spáchaly ženy a děti?"
Svědkyně také uvedla, jak vojáci vypálili v dubnu 1988 vesnici, kde žila. Osm členů její rodiny bylo zatčeno. Popsala také, jak krutě s nimi zacházeli. Jeden strážný ženy se spoutanýma rukama a nohama vyvlekl ven a několik hodin je nechal na vysušujícím slunci. "Dívali se na nás, jak se koupeme," řekla a dodala, že někteří vojáci a strážní jim při koupeli stříleli nad hlavou.
Příbuzní zůstávají nezvěstní i po 18 letech
Před soudem vypovídal i další svědek Abdullah Mohammed. Jeho těhotná žena, matka, dva bratři, dvě sestry a čtyři děti zůstávají nezvěstní od chvíle, kdy v roce 1988 irácké síly zničily vesnici, kde žil.
Průkazy totožnosti jedné jeho sestry a bratra byly nalezeny v hrobě v Sámavě.
Protest proti výměně soudce pokračuje
Pondělního stání se účastnilo všech sedm obžalovaných. Chyběli však jejich obhájci na protest proti výměně hlavního soudce z 26. září, kdy byl jmenován novým hlavním soudcem Muhammada Urajbí, protože předchozí Abdallah Ámirí odmítl označit Husajnův režim za diktaturu. [celá zpráva]
Dvanáctidenní pauzu poskytl obviněným Urajbí, aby ukončili protest. Hlavní Husjanův obhájce Chálil Dulajmí však v neděli oznámil, že obhajoba bude dál soud bojkotovat.