Článek
Na videu zachycujícím svržení pomoci na zem jsou vidět davy lidí běžících směrem k pláži ve městě Bejt Lahíja na severu Pásma Gazy, zatímco bedny opatřené padáky se potápějí, podotkla agentura Reuters. Na pozdějších záběrech jsou lidi stojící v hluboké vodě a následně těla, která jsou vytahována na písek, dodala agentura.
„Plaval, aby získal jídlo pro své děti, a stal se mučedníkem,“ citovala agentura Reuters jednoho z natočených mužů stojícího na pláži. „Měli by dodávat pomoc přes (pozemní) přechody. Proč nám to dělají?“ dodal.
Izrael neumožní UNRWA dodávat na sever Pásma Gazy jídlo a pomoc
První americká letadla shodila humanitární pomoc pro Pásmo Gazy na počátku března, Jordánsko s tím začalo už dříve. V pondělí se přidalo i britské letectvo.
#UPDATE Hamas called for an end to aid airdrops into Gaza Tuesday after it said 12 people drowned and six were killed in stampedes trying to reach the food packages.
— AFP News Agency (@AFP) March 26, 2024
"We call for an immediate end to airdrop operations... and we demand the immediate and rapid opening of land… pic.twitter.com/00oblngG0U
Hamás v úterý vyzval k ukončení shazování humanitární pomoci z letadel s tím, že kromě dvanácti utonulých bylo dalších šest lidí ušlapáno. „Požadujeme okamžité a rychlé otevření pozemních přechodů, aby se humanitární pomoc mohla dostat k našemu palestinskému lidu,“ citovala z oznámení palestinského teroristického hnutí agentura AFP.
Izrael neumožní UNRWA dodávat na sever Pásma Gazy jídlo a pomoc
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Izrael, aby se „zavázal“ k neomezenému přístupu pomoci do Pásma Gazy, a označil počet kamionů stojících na hranici za důvod k „morálnímu pobouření“. Izrael nicméně tvrdí, že množství humanitární pomoci proudící do Gazy neomezuje a obviňuje z problémů s distribucí pomoci agentury OSN, podotkla agentura Reuters.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem Hamás zcela zničit po teroristickém útoku ze 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území.
Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze zahynulo od začátku války v Pásmu Gazy přes 32 tisíc Palestinců. Hamás nerozlišuje mezi zabitými civilisty a ozbrojenci.