Článek
Podle HRW zjištění ve 105stránkové zprávě naznačují, že se vzbouřenci dopustili zločinů proti lidskosti. Podařilo se identifikovat 67 ze 190 obětí. Zpráva byla sestavena na základě záznamů z nemocnic a výpovědí svědků.
Povstalci 4. srpna v rámci ofenzívy na severu země, při níž dobyli letiště u Halabu [celá zpráva], přemohli vládní síly ve vesnických oblastech provincie Latakíja a obsadili přes deset alávitských vesnic. Hned první den v nich podle zjištění HRW pozabíjeli obyvatele.
„Svědci popsali, jak opoziční síly popravovaly obyvatele a střílely do civilistů. Někdy zabily nebo se pokusily zabít celé rodiny, které zůstaly neozbrojené v domech nebo utíkaly před útokem,“ stojí ve zprávě.
Podle HRW se na ofenzívě podílelo 20 vzbouřeneckých skupin, z nichž pět nepatří k hlavním silám a je zapleteno do útoků na civilisty. Dvě z těchto skupin – Islámský stát v Iráku (irácká odnož Al-Káidy spojená se syrskou frontou An-Nusrá) a Šam al-Džajš Muhádžirún v al-Ansar – stále zadržují rukojmí, většinou ženy a děti.
Plánovaný útok
Ředitel HRW pro Blízký východ Joe Stork uvedl, že nešlo o ojedinělé útoky brutálních bojovníků, kteří se vymkli velení: „Tato operace byla koordinovaným, plánovaným útokem na populaci v těchto alávitských vesnicích.“ Z řad alávitů pochází i současný syrský prezident Bašár Asad.
„Důkazy jasně naznačují, že zabíjení, braní rukojmí a další zneužívání, kterých se dopustily opoziční síly 4. srpna a po něm, zvyšují množství zločinů proti lidskosti,“ uvádí zpráva.
Druhý den vládní síly zahájily protiútok a 18. srpna osvobodily vesnice.
HRW vyzvala OSN, aby uvalilo embargo na dodávky zbraní islamistickým skupinám, obviněným věrohodně ze zločinů proti lidskosti. Zmínila, že v nich válčí zahraniční bojovníci a že je platí jednotlivci z Kuvajtu a dalších arabských zemí v oblasti Perského zálivu.