Článek
Naposledy odložili poslanci volbu před koncem roku, nový termín je plánován na 12. ledna. Země je bez prezidenta už přes pět týdnů. Vláda Fuáda Siniory a opozice se shodují, že příštím prezidentem by měl být armádní velitel Michel Sulejman, neshoda panuje ohledně složení vlády. Prezidenta, tradičně maronitského křesťana, volí v Libanonu parlament.
„Řešení (krize) spočívá v ústavně garantované spolupráci napříč spektrem a v právu veta pro opozici," řekl Nasralláh v rozhovoru pro soukromou libanonskou televizní stanici.
Západem podporovaný vládní kabinet požadavky Hizballáhu opakovaně odmítá. Nasralláh obviňuje Spojené státy z prohlubování krize v zemi tím, že kladou překážky jeho požadavkům. „Dokud platí rozhodnutí USA neudělit opozici právo veta, žádná volba prezidenta nebude,“ řekl.
Zápas o moc
Hizballáh a jeho spojenci požadují třetinu vládních křesel již několik měsíců, poprvé to však uvedli jako podmínku zvolení nového prezidenta.
Očekávalo se, že šajch promluví i osudu dvou izraelských vojáků Eldada Regeva a Ehuda Goldwassera, jejichž zajetí vyvolalo předloňskou válku Izraele s Libanonem. Nasralláh jen potvrdil probíhající vyjednávání obou stran, která se podle něj vyvíjejí pomalu.
Politická krize mezi prozápadním a prosyrským táborem v Libanonu trvá přes rok a vyvolala násilnosti a vlnu politických atentátů, při nichž zahynul v prosinci i armádní generál François Hadž. Zejména západní státy vyzývají k ukončení vnitropolitických sporů. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy tento týden pohrozil Sýrii, že s ní Paříž přeruší kontakty, jestliže Damašek neumožní volbu libanonského prezidenta.