Článek
Izrael se k úternímu útoku na druhého nejvýše postaveného představitele Hamásu na jižním bejrútském předměstí Dahíja oficiálně nepřihlásil. Podle analytiků však mohlo jít zároveň i o vzkaz Izraele Hizballáhu, že dosáhne i na jeho hlavní baštu, píše Reuters. Šlo totiž o první takový úder na území libanonského hlavního města, zatímco dosud se izraelské údery omezovaly na jih Libanonu v reakci na přeshraniční ostřelování obcí na severu Izraele ozbrojenci z Hizballáhu.
Nasralláh v televizním projevu uvedl, že přeshraniční ostřelování severního Izraele, které Hizballáh zahájil 8. října, tedy bezprostředně po krvavých útocích Hamásu na jižní Izrael, zabránilo rozsáhlejšímu bombardování území Libanonu židovským státem. Zároveň varoval, že pokud se Izrael rozhodne rozpoutat proti Libanonu válku, nebude Hizballáh znát v bojích „žádné meze“ a „žádná pravidla“. „Kdokoli pomýšlí na válku s námi, bude toho litovat,“ řekl Nasralláh.
Nejmocnější vojenská síla v Libanonu
Hizballáh je klíčovým spojencem Íránu i Hamásu a zároveň nejmocnější vojenskou silou v Libanonu. Mnohé země včetně Spojených států, Británie, států EU, Ligy arabských států a několika arabských zemí jej rovněž označují za teroristickou organizaci.
Od vypuknutí války mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy dochází na severní hranici Izraele prakticky denně ke střetům mezi izraelskou armádou a ozbrojenci Hizballáhu na libanonské straně, kteří údajně v solidaritě s Hamásem ostřelují izraelské pozice a také obce a kibucy v pohraničí.
Nasralláhův projev, teprve třetí od 7. října, byl původně plánován u příležitosti čtvrtého výročí amerického atentátu v Bagdádu na velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Pietním ceremoniálem v íránském městě Kermán u jeho hrobu dnes otřásly dva výbuchy, které si vyžádaly přes 100 mrtvých a na 200 zraněných, podle íránských úřadů se jednalo o teroristický útok.