Hlavní obsah

Hizballáh hrozí ruskými protilodními střelami Jachont

Vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh varoval USA, že jeho bojovníci mají „překvapení“ pro americká plavidla rozmístěná ve východním Středomoří v souvislosti s válkou v Izraeli. Podle agentury Reuters jde o ruské protilodní střely Jachont s dosahem 300 kilometrů.

Foto: Profimedia.cz

Ruská střela P 800 Oniks s exportním názvem Jachont v akci.

Článek

Spojené státy vyslaly do východního Středomoří dvě letadlové lodě - USS Gerald Ford a USS Dwight Eisenhower s kompletním doprovodem podpůrných lodí, a jadernou ponorku třídy Ohio.

Vedle toho na severu Rudého moře operuje výsadková loď USS Bataan vyzbrojená kromě bojových vrtulníků také letouny F-35.

Washington uvádí, že jeho středomořské „nasazení“ má za cíl zabránit šíření konfliktu tím, že odradí Írán, aby se do střetů přímo zapojil.

Izraelská raketa zabila v Libanonu čtyři lidi. Hizballáh v odvetě vypálil na město u hranic

Blízký a Střední východ
Foto: Profimedia.cz

Americká letadlová loď USS Gerald Ford během cesty k Izraeli.

Hizballáh podle Reuters vnímá americká válečná plavidla jako přímou hrozbu mimo jiné kvůli jejich schopnosti zasáhnout nejen Libanon, ale i jeho spojence Írán, který kromě šíitského hnutí podporuje také teroristy z Hamásu a Palestinského islámského džihádu.

Přesto Nasralláh tvrdí, že americké válečné lodě ve Středozemním moři „nás neděsí a děsit nebudou“. „Připravili jsme se na flotily, kterými nás ohrožujete,“ prohlásil na adresu USA.

Jeho sebevědomí se podle agentury opírá o poměrně velký raketový arzenál (izraelské odhady se pohybují kolem čísla 150 tisíc).

Foto: EPA, Pierre Terdjman

Izraelské mobilní dělostřelecké jednotky střílí na cíle Hizballáhu v jižním Libanonu

Jednou z hlavních hvězd je ruská střela Jachont, což je exportní označení ruské protilodní střely P-800 Oniks.

Hizballáh tyto střely získal v Sýrii poté, co tam před více než deseti lety pomohl kontroverznímu prezidentu Bašáru Asadovi v občanské válce. Jachonty se dostaly do Sýrie v rámci masivních ruských dodávek zbraní Asadově armádě za občanské války.

Jachont (Oniks) může být vypuštěn jak z letadel, tak z hladinových plavidel, ponorek i pobřežních baterií.

Na cíl vzdálený až 300 kilometrů útočí 250kilogramovou bojovou hlavicí. Letová rychlost je Mach 2, v závěrečné fázi střela zrychluje až na Mach 2,5 (2983 km/h u hladiny moře).

Americké i izraelské námořnictvo má obranné prostředky schopné ničit jachonty. Zároveň je ale podle expertů „obrovskou výzvou“ mimořádná rychlost střely i dolet, který s přehledem pokrývá celou délku izraelského pobřeží.

Vůdce Hizballáhu si pochvaluje protiizraelské protesty ve městech na Západě

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám