Článek
„V reakci na intervenci OSN a s ohledem na situaci našeho lidu a vzhledem ke svátku Íd al-fitr (jímž končí ramadán) bylo dosaženo dohody s (dalšími) palestinskými frakcemi na podpoře 24hodinového příměří, které začne platit v neděli ve dvě odpoledne,“ řekl mluvčí hnutí Hamás Samí abí Zuhri podle izraelského listu Ha´a rec.
Žádost o příměří předal izraelské straně vyslanec OSN Robert Serry. Očekávalo se, že Izrael bude o příměří jednat odpoledne za setkání bezpečnostní rady.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale uvedl, že Hamás porušuje i vlastní příměří. Na Izrael dopadají dále rakety. „Hamás nedodržuje ani příměří, které sám vyhlásil, střílí na nás teď, když tady hovoříme," řekl premiér, když návrh odmítl.
Obdobný návrh OSN na jednodenní prodloužení stávajícího příměří Hamás v sobotu odmítl, což vedlo k obnovení izraelské operace Ochranné ostří. V sobotu přitom Izrael souhlasil s prodloužením příměří o 24 hodin, jenomže v noci byly vystřeleny další rakety a minometné granáty z pásma Gazy, které si vyžádaly život jednoho izraelského vojáka. Proto Izrael v plném rozsahu obnovil vojenské akce. [celá zpráva]
Rakety vystřeluje kromě Hamásu ještě radikálnější Islámský džihád.
Kerryho návrh na delší příměří Izrael odmítá
Izraelský list Ha´arec v neděli zveřejnil izraelské výhrady k pátečnímu plánu amerického ministra zahraničí Johna Kerry na sedmidenní příměří, které mělo platit nejpozději od neděle večer.
Ha´arec napsal, že když si v pátek Kerryho návrh přečetli členové bezpečnostního kabinetu a premiér Benjamin Netanjahu, nevěřili svým očím a někteří byli v šoku. Kabinet pak jednomyslně hlasoval proti návrhu.
Podle Ha´arecu se v něm klade důraz na "ochranu životů civilistů, ukončení útoků vedených v pásmu Gazy a z něj, na úsilí dosáhnout trvalého příměří a vyřešení krize. Návrh ale nebere ohled na bezpečnostní požadavky Izraele a nepožaduje demilitarizaci pásma Gazy. Nepočítá se v něm podle izraelského listu ani s tím, že Izraelci budou i v době sedmidenního příměří moci dále ničit tunely, které Hamás vybudoval pod hranicí pásma do Izraele, i když nebudou nuceni se z pásma stáhnout.
Izraelci také kritizují, že v Kerryho návrhu převzalo roli dohlížitele nad dodržováním podmínek Turecko a Katar, tedy země, které mají blízko k Hamásu. Egypt jej nepodpořil, z jednání o příměří se stáhl poté, co řekl, že ani jedna ze stran ho nechce.