Článek
„Hamás porušuje dohody a vytváří krizi na poslední chvíli, která brání dohodě,“ oznámil úřad premiéra ve čtvrtek ráno a pokračoval: „Hamás odvolává výslovná ujednání, která byla dohodnuta s vyjednavači. A pokouší se o vydírání na poslední chvíli.“
Úřad premiéra v prohlášení tvrdil, že v rozporu s příslušnou klauzulí v dohodě „Hamás požaduje, aby si mohl určit, kteří teroristé mají být propuštěni“. Zda je to jediný problém, nebo je jich více, kancelář Netanjahua nesdělila, píše deník Haaretz.
Naděje pro rukojmí i celý region. Svět vítá dohodu o příměří mezi Izraelem a Hamásem
Na rozdíl od řady dalších světových politiků se Netanjahu ve středu k dohodě o příměří a propuštění rukojmích nevyjádřil, jeho kancelář uvedla, že tak učiní, až budou hotové i poslední podrobnosti úmluvy. Krajně pravicové strany izraelské vlády hrozí, že kvůli příměří odejdou z kabinetu.
Izrael a Hamás ve středu po více než 15 měsících války dospěly k příměří, které má začít platit v neděli 19. ledna. Dohodu dojednanou v Kataru, která počítá s přerušením bojů na 42 dnů a propuštěním 33 rukojmích, musí ještě schválit izraelská vláda.
Konflikt v Gaze začal po teroristickém útoku Hamásu a dalších ozbrojenců na Izrael v říjnu 2023, kdy zemřelo na 1200 lidí a 251 osob bylo uneseno do Gazy. Podle médií Hamás a jeho spojenci stále drží přes 90 rukojmích, zhruba třetina z nich je však podle zpravodajských poznatků zřejmě po smrti.