Hlavní obsah

Hamás se nebrání příměří Izraele s Hizballáhem. I když už zůstane sám

Palestinské teroristické hnutí Hamás podpoří příměří mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem. Řekl to vysoký palestinský představitel Usáma Hamdán. Izrael přitom předpokládá, že po příměří se Hamás dostane do ještě větší izolace, protože mu bude chybět vojenská podpora Hizballáhu. Představitelé samospráv na severu Izraele jsou však proti příměří. Nelíbí se ani Bennymu Gancovi, který byl do léta členem válečného kabinetu.

Foto: Mohamed Azakir, Reuters

Kouř nad budovami na jihu Bejrútu zasaženými po varování v úterý

Článek

„Jakékoli oznámené příměří je vítané. Hizballáh stál při našem lidu a má velké oběti,“ řekl Hamdán z politického křídla hnutí Hamás libanonské stanici Al-Majadín, spojované s Hizballáhem, uvedl list The Times of Israel. Ukazuje to na změnu postoje, protože Hizballáh dlouho trval na tom, že příměří je možné jen v případě, že Izrael ukončí operaci v Pásmu Gazy.

Izraelští a američtí představitelé i některé palestinské zdroje jsou přesvědčeni, že rozhodnutí Hizballáhu oslabuje pozici Hamásu a ten přestane zaujímat tak tvrdý postoj.

„Hamás chtěl podporu Hizballáhu a dalších. Jakmile přerušíte toto spojení, máte šanci dosáhnout dohody (s Hamásem). Hamás je sám,“ uvedl pro tento list vysoce postavený izraelský představitel

Příměří na dohled

I nejmenovaný palestinský zdroj řekl izraelskému veřejnoprávnímu rozhlasu Kan, že Hamás má pocit, že Hizballáh už přestal být tomuto požadavku oddán. Ukončení nepřátelství mezi Libanonem a Izraelem by podle něho mohlo vést „ke změně pozice Hamásu ohledně dohody o rukojmích“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na úterý svolal zasedání bezpečnostního kabinetu, který by měl schválit 60denní příměří, uvedl s odkazem na své zdroje list The Times of Israel.

I libanonské zdroje uvedly v pondělí pro agenturu Reuters, že prezidenti USA a Francie Joe Biden a Emmanuel Macron očekávají brzké ohlášení příměří.

Kritika dohody od samospráv na severu

Dohodu s Hizballáhem kritizuje i opoziční lídr, někdejší šéf armády a exministr obrany Benny Ganc: „Je nemožné mluvit o dočasném příměří. Stažení sil teď vytváří obtížnou situaci pro nás a usnadní Hizballáhu se přeskupit. Zaplatili jsme krví tolika našich vojáků, zraněnými, penězi i výzbrojí. Nemůžeme odvést jen půlku práce. Nemůžeme pominout šanci na silnou dohodu, která zcela změní situaci na severu.“

Výhrady k příměří mají samosprávy na severu Izraele, napsal The Times of Israel. „Nevzdávejme se terorismu. Neuzavírejme tuto ostudnou dohodu. Je to smutná dohoda, kdy se izraelská vláda vzdává Hizballáhu, ozbrojené paži Íránu,“ řekl starosta Metuly David Azulaj. „Hrozba nebyla odstraněna,“ upozornil s tím, že 70 procent domů v Metule bylo poškozených. Podobně se vyjádřili i další představitelé ze severu Izraele jako Eitan David: „Obyvatelé na severu neopustili své domovy na více než rok jen proto, aby se vrátili a měli zase za sousedy Hizballáh.“

Boje pokračují

I na dohled příměří pokračují boje. Na severu Izraele se několikrát rozezněly sirény kvůli raketové palbě ze strany Hizballáhu a přeletu dronu.

Izraelské obranné síly naopak vyzvaly obyvatele v okolí šesti domů v Bejrútu, aby se evakuovali, protože se tyto budovy stanou terčem náletu. Krátce poté následoval útok.

Izrael a Hizballáh se blíží dohodě o příměří

Blízký a Střední východ

Za to, že jsou rukojmí stále v Gaze, může jen Netanjahu, říká odvolaný ministr obrany

Svět

Výběr článků

Načítám