Článek
Hamás při teroristickém útoku z loňského 7. října, kdy jeho ozbrojenci v izraelském pohraničí zabili téměř 1200 lidí, odvlekl dalších zhruba 250 osob na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. Izraelské zpravodajské služby přitom už tehdy předpokládaly, že někteří z unesených jsou po smrti.
Jednání o příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem, jehož součástí by mělo být i propouštění části ze zbývajících asi 130 izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně držené v Izraeli, váznou.
Jeden z představitelů Hamásu, obeznámený s probíhajícími jednáními v Dauhá, v sobotu agentuře AFP pod podmínkou anonymity řekl, že v rozhovorech o příměří v Gaze existují „hluboké rozpory“, zejména pokud jde o klid zbraní a humanitární pomoc.
V Tel Avivu, Jeruzalémě a dalších městech mezitím tisíce lidí demonstrovaly za propuštění izraelských rukojmích, které v Pásmu Gazy dosud zadržuje Hamás.
Protest se koná v době, kdy v Kataru pokračují jednání mezi Izraelem a Hamásem. „Probíhají kritické dny jednání v Kataru mezi Izraelem a Hamásem, je zakázáno, abychom dovolili izraelské vládě promarnit tuto příležitost,“ řekl bratr muže, který byl 7. října unesen z kibucu Beeri. „Rodiny rukojmích potřebují v těchto kritických dnech co největší podporu,“ dodal.