Článek
„Hamás se musí rozhodnout – a musí se rozhodnout rychle. Pevně doufám, že učiní správné rozhodnutí,“ řekl Blinken podle agentury Reuters na zasedání Světového ekonomického fóra v saúdskoarabském Rijádu.
Podle šéfa britské diplomacie Davida Camerona návrh počítá se 40 dny příměří a propuštěním až několika tisíc palestinských vězňů zadržovaných v Izraeli, a to vše chce Izrael vyměnit za rukojmí zavlečená do Pásmy Gazy.
Cameron také podle Reuters poznamenal, že pro zlepšení vyhlídek Palestinců na nezávislost v podobě dvoustátního řešení, tedy vzniku palestinského státu po boku Izraele, musí Hamás a jeho spolupachatelé, kteří se podíleli na teroristickém útoku z 7. října, opustit Pásmo Gazy.
Blinken v Rijádu zopakoval, že Spojené státy nesouhlasí s plánovanou pozemní ofenzivou izraelské armády do Rafáhu a že se stále obávají o osud více než milionu uprchlíků, kteří se v tomto městě při hranicích s Egyptem ukrývají před boji v jiných částech Pásma Gazy. „Ještě jsme neviděli plán, díky němuž bychom uvěřili, že civilisté mohou být účinně chráněni,“ řekl.
Normalizace se Saúdy
Kromě dohody o příměří v Pásmu Gazy se v Rijádu hovořilo také o urovnání vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem. Blinken během panelové diskuse řekl, že USA a Saúdská Arábie za poslední měsíc pokročily v intenzivních bilaterálních jednáních o normalizaci těchto vztahů a že úsilí v této otázce má velmi blízko svému naplnění.
Také podle saúdskoarabského ministra zahraničí Fajsala bin Farhána dokončení bilaterálních jednání mezi jeho zemí a USA o bezpečnostní smlouvě je „velmi, velmi blízko“.
„Máme hrubé obrysy toho, co si myslíme, že se musí stát na palestinské frontě,“ poznamenal bin Farhán. Saúdská Arábie podmiňuje navázání diplomatických vztahů s Izraelem mimo jiné zárukami ohledně dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu či pomocí USA s jejím mírovým jaderným programem.
Hamás zveřejnil video dvou rukojmích unesených loni 7. října z Izraele
Válka a útok ze 7. října
Izrael zahájil v Pásmu Gazy válku proti Hamásu po překvapivém útoku této teroristické skupiny a jejích spojenců ze 7. října 2023, kdy bylo v izraelském pohraničí povražděno téměř 1200 lidí a dalších 253 bylo uneseno.
Během dosud jediného klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně.
Předpokládá se, že v Pásmu Gazy ještě zůstává 129 rukojmích unesených v říjnu, ne všichni jsou však naživu, a jejich propuštění či předání těl je předmětem současného vyjednávání.