Článek
Podle zdrojů listu se vůdce politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja přiklání ke schválení návrhu dohody, obdrží-li od jejích zprostředkovatelů záruky o komplexním příměří v závěrečné fázi konfliktu.
Hamás by tak byl ochoten pokročit ve vyjednávání i přesto, že dohodu nebude provázet vyhlášení úplného a okamžitého příměří, dodaly zdroje. Právě to si dříve Hamás kladl jako hlavní podmínku pro jakékoli vyjednávání o propuštění rukojmích.
O plánu na nové příměří a propuštění zbývajících zhruba 130 izraelských rukojmích, které Hamás stále zadržuje v Pásmu Gazy od teroristických útoků ze 7. října, se jednalo na nedělní schůzce šéfů tajných služeb Spojených států, Izraele a Egypta a katarského premiéra v Paříži.
Izraelci převlečení za muslimky a doktory v nemocnici na Západním břehu zlikvidovali tři teroristy
Navrhovaný text pak Egypt předal Hamásu a Haníja o něm má jednat se zprostředkovateli v Káhiře.
Vysoce postavený izraelský představitel dnes stanici NBC News řekl, že „existují silné náznaky“, že v dohodě o rukojmích bude dosaženo pokroku.
Dodal, že s podmínkami dohody se ještě musí seznámit a vyslovit souhlas celá izraelská vláda, zatímco válečný kabinet o ní již jednal.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na dnešním setkání s rodinnými příslušníky rukojmích řekl, že pro jejich návrat je v tuto chvíli vyvíjeno „skutečné úsilí“ a že vláda je plně odhodlána dostat všechny zpět domů.
Proíránská milice v Iráku oznámila, že pozastavuje útoky na vojáky USA
Podle amerického deníku The Washington Post návrh dohody počítá nejprve se šestitýdenní přestávkou v bojích, kdy budou propuštěni všichni civilisté, a poté s dalšími pauzami, kdy by Hamás propustil další rukojmí z řad vojáků či policistů a vydal také těla rukojmích, kteří zahynuli.
Podle zdrojů listu Hamás stále drží 109 živých rukojmích a má také 29 těl lidí, kteří zemřeli během věznění.
Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku Hamásu, který USA či EU považují za teroristickou organizaci, na Izrael ze 7. října.
Palestinští ozbrojenci tehdy v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí, z toho tisícovku civilistů, a 253 osob unesli jako rukojmí. Zhruba stovku propustili během dosud jediného příměří koncem listopadu.