Článek
Generál Hasan byl „zodpovědný za četné rozsudky smrti nad zadržovanými ve věznici Sajdnájá“, uvádí se v prohlášení. Toto zařízení bylo postaveno v 80. letech za vlády Háfize Asada, otce svrženého Bašára Asada. Byli v něm zadržováni zejména političtí vězni. Podle sdružení obětí mučení a příbuzných zadržovaných ve věznici Sajdnájá bylo od roku 2011 v této věznici drženo asi 30 tisíc lidí, z nichž pouze 6000 bylo propuštěno.
#Assad’s Major General Muhammad Kanjo Hassan, captured today by the Syrian Military Operations Department, was the mastermind behind yesterday’s ambush that killed 14 rebels and wounded 10 others. https://t.co/HWbgbfFSr4 pic.twitter.com/KYQu8J0qSO
— Hussam Hammoud | حسام (@HussamHamoud) December 26, 2024
Zpráva Dokumentačního centra pro porušování práv v Sýrii (VDC) uvádí jméno generála Hasana jako jednoho z nejznámějších syrských soudců. Byl notoricky známý nelidským zacházením se zadrženými. Hasan byl také obviněn z vydírání. Měl získat neuvěřitelné jmění, ve výši 150 milionů dolarů, od rodin zatčených, jimž sliboval informace o jejich blízkých, ale nakonec jim neposkytl vůbec nic.
Díky své absolutní loajalitě k Bašáru Asadovi byl Hasan povýšen na generálmajora a jmenován ředitelem vojenského odboru spravedlnosti, který je podřízen ministerstvu obrany.
Byl přímo odpovědný za všechny rozsudky smrti vynesené nad vězni, stejně jako za tisíce dalších nespravedlivě uložených rozsudků.
Zatčení generála se zpočátku nedařilo. Během prvního pokusu byli v bojích zabiti tři zástupci bývalé vlády a 14 příslušníků bezpečnostních sil nové vlády. Zadržení se zdařilo až později, píše Bild. Kdy byl Hasan zadržen, ale neuvedl.
WATCH: Street clashes in Khirbet al-Ma'za near Tartous as the new Syrian government's Military Operations Department reportedly arrested Major General Mohammed Kanjo Hassan, responsible for extra-judicial executions in Sednaya prison under the Assad regime. His attempted arrest… https://t.co/DceJnhsNUJ pic.twitter.com/nN7uLBWCWH
— Ariel Oseran (@ariel_oseran) December 26, 2024
Bašár Asad stál v čele Sýrie od roku 2000, po třech dekádách vlády svého otce. Letos 8. prosince ho svrhla aliance povstalců vedená sunnitskou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Asad uprchl do Ruska a zemi nyní vede přechodná vláda sestavená skupinou HTS, která má džihádistickou minulost, ale nyní slibuje rovná práva pro všechny etnické a náboženské menšiny v Sýrii.
Asad patřil k menšinové sektě alávitů s kořeny v šíitském islámu, v zemi žijí také například Kurdové, kteří na severovýchodě za občanské války vytvořili de facto autonomii, křesťané či drúzové.