Článek
Ministr zahraničí tak podle agentury AFP reagoval na páteční zprávu expertů OSN, podle nichž syrská armáda nejméně třikrát použila proti svým protivníkům chemické látky.
Už letos v srpnu odborníci OSN uvedli, že existuje dostatek informací pro tvrzení, že helikoptéry syrských jednotek shodily zařízení, které 21. dubna 2014 uvolnilo toxické látky v obci Talmanis a 16. března 2015 v obci Sarmín. Obě se nacházejí v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. V obou případech byl použit chlor.
„Syrská armáda stejně jako Islámský stát použila chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu nejméně třikrát. Tyto činy jsou nelidské a nepřijatelné,” reagoval francouzský ministr zahraničí ve svém prohlášení.
„Přál bych si jasné odsouzení těchto trestných činů prostřednictvím rezoluce Rady bezpečnosti OSN a uložení sankce proti jejich pachatelům,” dodal Ayrault. Francie se podle něj nesmíří s tím, aby používání chemických zbraní v Sýrii, které bylo nyní mimo veškerou pochybnost prokázáno, zůstalo nepotrestáno. „Vyzýváme všechny naše partnery v Radě bezpečnosti, aby na sebe vzali odpovědnost,” dodal.
Washington, Paříž a Londýn již v minulosti vyzývaly k sankcím proti pachatelům útoků chemickými zbraněmi v Sýrii, zejména proti příslušníkům režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Ale syrská vláda, která je chráněna ruským spojencem s právem veta v RB OSN, veškerá obvinění popírá.