Článek
Do Kobani se mohlo dostat až sto bojovníků Islámského státu, uvedla agentura ARA. Jejich vozy pronikaly do města krátce před rozbřeskem. Útočníci na sobě měli uniformy kurdských milicí YPG a mávali vlajkami Svobodné syrské armády. Cestou stříleli po obyvatelích, řekl listu The Washington Post mluvčí YPG Redur Xelil.
„Měli oblečeny uniformy YPG, takže lidé se jich nebáli. A oni začali střílet. Mnoho civilistů přišlo o život,“ řekl americké CNN další kurdský zástupce Idriss Nasan. Podle svědků někteří střelci hovořili kurdsky a klepali na dveře místních obyvatel, aby je přivolali před domy. „Vyšli ven a oni je postříleli,“ dodal Nasan.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle místního mediálního aktivisty Barana Mesky ve městě explodovalo sedm aut naložených výbušninami, což si vyžádalo čtyřicet mrtvých a stovku zraněných. Vozy přijely z jihu. Podle některých zpráv bojovníci IS zaútočili na Kobani ze tří stran.
První auto explodovalo ráno u bran města, přičemž zahynulo 15 osob a sedm desítek lidí bylo zraněno. Další vybuchlo u přechodu do Turecka, což si vyžádalo pět mrtvých.
V noci na pátek byla podle Xelila většina radikálů dopadena a podařilo se nastolit klid. Naopak Mesko tvrdí: „Radikálové ovládají mnoho vysokých budov ve městě, na střechy rozmístili desítky sniperů.“
I když podle Meska z města utekly tisíce lidí, dalším se to nepovedlo právě kvůli sniperům na střechách budov ve čtvrti Maktala a na střeše nemocnice, kterou využívají Lékaři bez hranic.
Bojovníci IS také údajně „popravili“ 20 syrských Kurdů včetně žen a dětí ve vesnici Brach Butan, která leží 20 kilometrů jižně od Kobani. Stáhli se, když na ně zaútočila koaliční letadla a do vesnice dorazily kurdské síly, uvedl předseda exilové organizace SOHR Rami Rahmán, který monitoruje dění v zemi.
Hasaka pod tlakem
Islámský stát také útočí na Hasaku, odkud kvůli tomu uteklo 60 000 lidí, z toho ale 50 000 jen do klidnějších čtvrtí města. Podle úřadu OSN v Sýrii by mohlo z tohoto města na severovýchodě Sýrie odejít až 200 000 lidí.
Hasaku ovládá zčásti armáda a zčásti Kurdové. V minulých týdnech se Islámský stát musel z Hasaky stáhnout, ale ve čtvrtek pronikl do dvou čtvrtí města ovládaných armádou.
K aktuálním útokům poznamenal mluvčí YPG Xelil: „Následují po našich úspěších. Daíš (arabská zkratka Islámského státu) chce pozvednout ducha svých bojovníků, ale já si nemyslím, že mohou uspět.”
Kurdům se v posledních dnech podařilo postoupit do vzdálenosti 50 km od metropole Islámského státu Rakky. V úterý osvobodili klíčové město Ajn Ísá. [celá zpráva]
Už dříve obsadili Tall Abjad na hranicích s Tureckem, a přerušili tak jednu z hlavních zásobovacích linií Islámského státu z Turecka.
V pondělí uplyne rok od vyhlášení chalífátu, který nyní ovládá 300 000 km2, což odpovídá rozloze Itálie. Ještě loni v lednu byl desetkrát menší.
Loni v létě ovládl IS sever Iráku, pak se ale dostal pod tlak, když začal čelit koaličním náletům. Do letošního jara o čtvrtinu území pod svou kontrolou přišel zejména v oblastech ovládaných Kurdy, poblíž hranic s Íránem a také na hranicích šíitských oblastí. [celá zpráva]
Letos v lednu byl vytlačen z irácké provincie Dijála severně od Bagdádu a z kurdského pohraničního města Kobani v Sýrii, o dva měsíce později ho irácká armáda vyhnala z města Tikrít. Ztratil i kontrolu nad Bajdží, kde je největší ropná rafinérie.
V květnu ale IS dobyl správní centrum irácké provincie Anbár Ramádí i historické syrské město Palmýra, kde nedávno podminoval antické památky. Načas opět ovládl Bajdží. [celá zpráva]
Boj s IS potrvá deset let
„Skupina se podobá povstaleckým hnutím: v některých oblastech může oslabit, jinde může území získat, podle mého ale v blízké budoucnosti přežije,” říká odborník Hasan Hasan z analytické skupiny Chatham House s tím, že životnost IS odhaduje ještě nejméně na deset let.
„Idea chalífátu a chalífy Ibráhíma zůstává stále živá v myslích mnoha stoupenců a přívrženců Islámského státu po celém světě,” míní Charles Lister z katarského think-tanku Brookings Dauhá.
Úspěch IS je vysvětlován bohatými finančními zdroji, vojenskými schopnostmi bojovníků IS i uměním napojit se na protivládní protesty prostých lidí jak v Iráku, kde vládne v posledních desetiletích velká nestabilita, tak v Sýrii, která je již od března 2011 rozervána občanskou válkou.