Článek
Sankce jsou údajně namířeny proti jednotlivcům a subjektům, které mají být odpovědné za násilí proti Palestincům na Západním břehu Jordánu. Dotčeným osobám již nebude umožněn vstup do EU a nebude jim umožněno obchodovat s občany EU. Kromě toho musí být zmrazeny jejich stávající účty a další aktiva v EU.
Jména dotčených osob budou brzy zveřejněna v Úředním věstníku EU. Podle informací agentury DPA jsou to čtyři lidé a dvě organizace. V ideálním případě by podle diplomatů měly sankce vést k tomu, že se izraelské soudnictví více zaměří na stíhání násilí ze strany izraelských osadníků proti palestinským vesnicím a olivovým hájům.
USA v Radě bezpečnosti vetovaly palestinskou žádost o plné členství v OSN
Pro represivní opatření dosud v EU nikdy nedošlo k potřebnému konsensu, a proto je rozhodnutí o sankcích vnímáno jako znamení změny kurzu evropské politiky vůči Izraeli, píše web deníku Süddeutsche Zeitung. Minulý týden vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk označil vývoj na Západním břehu za velmi znepokojivý. Palestinci jsou neustále napadáni stovkami izraelských osadníků, často podporovaných armádou. Jako okupační mocnost je Izrael povinen chránit Palestince před útoky osadníků a nezákonným násilím ze strany bezpečnostních sil.
Palestinci chtějí, aby Západní břeh byl součástí jejich budoucího státu. Izrael ho ale v rozporu s mezinárodním právem okupuje a část izraelských osadníků požaduje ještě rychlejší výstavbu židovských osad na tomto území.
Násilné činy radikálních izraelských osadníků na Západním břehu Jordánu jsou považovány za překážku v úsilí o nalezení mírového řešení konfliktu na Blízkém východě.